Oszczędzanie na ogrzewaniu domu
0

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Sezon grzewczy zbliża sie wielkimi krokami. Choć większość z nas pewnie jeszcze o tym nie myśli, to koszty ogrzewania da się dosyć łatwo obniżyć. Co trzeba zrobić, by wydawać mniej w trakcie sezonu grzewczego? Kilka porad w tym artykule!


Ogrzewanie – o czym warto pamiętać?

Podstawowa zasada – wietrzymy maksymalnie kilka-kilkanaście minut. Oczywiście, wszystko zależy od temperatury, jaka panuje na zewnątrz, ale generalnie warto zadbać o to, aby otwierać okno na maksymalnie kwadrans.

Kolejna kwestia związana z wietrzeniem to otwieranie okien w poprawny sposób. Jeżeli już chcemy wietrzyć, zadbajmy o to, aby robić to przy maksymalnie szeroko otwartym oknie. Otwarcie okien metodą “na oścież” daje pewność, że do pomieszczenia przetransportowana zostanie maksymalna ilość powietrza. 

Wietrząc, otwieraj okno na ościerz

I jeszcze jedna ważna sprawa. Bardzo często popełnianym błędem jest nie zakręcanie zaworów grzejnikowych. Problem polega na tym, że w takich warunkach termostat powoduje ich znacznie bardziej wydajną pracę, bo w pewnym stopniu odczuwa zmianę temperatury spowodowaną otwarciem okna. Niestety, produkowane tym sposobem ciepło w szybkim czasie ucieka, skutkiem czego grzejnik próbuje wytworzyć go…jeszcze więcej. Rezultat jest łatwy do przewidzenia – niezwykle wysoki rachunek za ogrzewanie.

Serwis instalacji

Często pomijaną kwestią jest też serwis instalacji grzewczej. Jak każdy układ elektroniczny czy też mechaniczny, tak instalacja ogrzewania wymaga określonych zabiegów konserwacyjnych. Warto wykonać je przynajmniej raz w roku – przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Koszt jest minimalny, a jednocześnie niewspółmiernie niski w stosunku do oszczędności, jakie uzyskamy w związku z poprawnie działającym ogrzewaniem.

Warto też pamiętać o jednym – instalacja grzewcza wymaga serwisu, ale regularna konserwacja pozwoli też zapobiec niespodziewanym wydatkom. Warto podkreślić, że usterki wychwycone na wczesnym etapie możemy względnie niedrogo usunąć, dlatego tym bardziej warto postawić na regularne serwisowanie.

Ustawienie mebli i ciepło

Może zabrzmi to zaskakująco, ale wpływ na temperaturę w pomieszczeniu ma także ustawienie mebli w domu. Pamiętajmy o tym, że jeżeli zasłonimy grzejniki przy użyciu ciężkich mebli, to ciepło po prostu nie będzie w stanie się stamtąd wydostać. Kolejny błąd to zasłonięcie źródeł ciepła firankami czy też zasłonami. Każda z takich struktur zwyczajnie absorbuje ciepło, skutkiem czego ogrzewanie jest mniej skuteczne.

Jaka jest zatem idealna odległość mebli od grzejników? Eksperci zalecają, żeby było to przynajmniej 10 centymetrów. Pozwoli to na poprawną dystrybucję ciepła. Zatem – w odległości mniejszej niż 10 cm od grzejników nie mogą się znajdować żadne meble! 


A co z oknami? Teoretycznie, można jakoś to rozwiązać, montując np. szerszy parapet, który pozwoli uniknąć uciekania powietrza w stronę okna. Umieszczając taki element blokujemy ciepło i wędruje ono w stronę pomieszczenia.

Wentylacja – jak działa?

Bardzo istotnym czynnikiem dla poprawnego działania instalacji grzewczej jest wentylacja. Jakie to ma dla Ciebie znaczenie? Przede wszystkim upewnij się, czy systemy wentylacyjne w Twoim domu rzeczywiście poprawnie działają. Możesz to zrobić za pośrednictwem fachowców (czyli firmy oferującej usługi kominiarskie), jak również we własnym zakresie. Na co konkretnie zwrócić uwagę?

Pierwsza i podstawowa kwestia – przewody. Koniecznie sprawdź, czy ich okolice są suche i nie ma na nich wilgoci. Wszystkie uszczelki w okolicy przewodów powinny być całe i nie mogą mieć żadnych przebić. Dotyczy to zarówno komina, jak również innych elementów. 


Uszczelniamy!

Czy wiesz o tym jak wiele ciepła traci każdy budynek przez nieszczelności? Im starszy, tym ta wartość rośnie, ale generalnie warto o tym pamiętać. Jeżeli zatem uważasz, że Twoje rachunki za ogrzewanie są zbyt wysokie, to najpierw sprawdź czy wszystkie miejsca, przez które teoretycznie mogłoby uciekać ciepło, są po prostu szczelne.

Przez drzwi ucieka dużo ciepła

Na jakie elementy warto spojrzeć? Przede wszystkim, okolice okien. To właśnie tam ucieka najwięcej ciepła. Nie mniej istotnym elementem są drzwi wejściowe. W trakcie użytkowania, stolarka okienna zwyczajnie się w pewnym stopniu wyeksploatuje, skutkiem czego napływać będzie sporo zimnego powietrza do domu. A w rezultacie – dojdzie do znacznego ochłodzenia. Warto zatem poszukać nieszczelności, jeszcze przed sezonem! 

Dodaj komentarz