Już od najmłodszych lat uczymy się, jak ważne jest zdrowe odżywianie, a następnie tę wiedzę chcemy zgłębiać i zastosować w codziennym życiu. Niestety, nie zawsze się nam to udaje, lub też po prostu zapominamy o niektórych zasadach. Dlatego po raz kolejny warto sobie przypomnieć o zdrowych nawykach żywieniowych i ponownie jak najszybciej zastosować je w swoje diecie.
Jesteś tym, co jesz
Zdrowe nawyki żywieniowe polegają przede wszystkim na wyborze wysokiej jakości produktów spożywczych. Świeże i ekologiczne produkty są gwarancją dobrego zdrowia i samopoczucia. Stwierdzenie, że jesteśmy tym, co jemy, jest w stu procentach słuszne. Jedząc zdrowo i smacznie, będziemy się cieszyć dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem, nie będziemy się obawiać, że zabraknie nam energii. Pełnowartościowa dieta zapewnia naszym organizmom odpowiednią ilość niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania.
Wszelkie złe nawyki żywieniowe powinny być wyeliminowane. Musimy starać się na co dzień unikać wysokoprzetworzonych produktów, tłustych i smażonych posiłków oraz używek, które mają destrukcyjny wpływ na ciało. Dobrym pomysłem jest sięganie po żywność funkcjonalną, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych i witamin oraz poprawia funkcjonowanie organizmu.
Dowiedz się więcej o funkcjonalnej żywności i jej licznych zaletach >>>
Co zyskasz, a co stracisz – zdrowe nawyki żywieniowe
Podstawą zdrowego stylu życia jest zrównoważona dieta oparta na wysokiej jakości składnikach. Inwestycja w swoje zdrowie jest najlepszą i najbardziej opłacalną z inwestycji, jakich możemy dokonać. Dlatego też, będąc na zakupach, wybierajmy najświeższe owoce i warzywa, w które są pełne witamin i minerałów. Takie produkty będą też smaczniejsze.
Dwa składniki zdrowych nawyków żywieniowych – jakość i czas
Istotne jest, aby kupować te owoce i warzywa, a także mięso, sery i nabiał etc., które pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych lub innych znanych i pewnych źródeł np. zaprzyjaźnionych rolników i producentów. Można pokusić się również o własne uprawy np. ziół w doniczkach, warzyw i owoców na działce itp. Przygotowane własnoręcznie przetwory z pewnością będą zdrowsze niż te kupione w sklepie. Chociaż samodzielne przygotowanie różnego rodzaju przetworów może być czasochłonne, to satysfakcja i świadomość własnoręcznego ich przygotowania, a także gwarancja najwyższej jakości wynagradzają trud z nawiązką.
Kolejną zaletą rezygnacji ze złych nawyków żywieniowych jest poprawa metabolizmu. Ograniczając spożycie: słodyczy, tłuszczy (szczególnie trans), węglowodanów prostych i przetworzonych produktów nasz organizm zaczyna lepiej pracować. Wprowadzając produkty bogate w błonnik, przyśpieszamy pracę układu trawiennego. Poprzez dodawanie ziół i przypraw do posiłków zmniejszamy również spożywanie soli. Nasza sylwetka stanie się smuklejsza, poprawi się również wygląd skóry, włosów i paznokci. Stosując zdrowe nawyki żywieniowe stracimy jedynie zbędne kilogramy i centymetry. Pozbędziemy się również toksyn, cholesterolu, nadmiaru wody w organizmie, a także zmęczenia i złego samopoczucia.
Czy zdrowe gotowanie jest drogie?
Wydawać by się mogło że zdrowe gotowanie i odżywanie jest kosztowne, jednak to tylko pozory. Ekologiczne i dobre jakościowo produkty wcale nie muszą być droższe, wystarczy tylko dobrze poszukać i oczywiście czytać etykiety, można również korzystać z aplikacji oceniających jakość. Oczywiście, część produktów będzie droższa, jednak zdrowo się odżywiając z pewnością zaoszczędzimy na wizytach u lekarza i lekarstwach, suplementach diety itp. Dobrej jakości produkty są też smaczniejsze. Przygotowując samodzielnie pełnowartościowe posiłki w domu, szybko przekonamy się też, że jest to tańszy sposób niż stołowanie się na mieście, nawet w pozoru tanich fast foodach. W sieci znajdziemy mnóstwo przepisów nawet dla kulinarnych laików chcących w końcu odżywiać się zdrowo. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby samemu zdrowo gotować, warto pomyśleć o dietetycznym cateringu, tzw. diecie pudełkowej lub też o żywności funkcjonalnej oraz suplementach diety, np. Guut.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Decydując się na zmianę nawyków żywieniowych nie możemy zapomnieć, o innych zasadach zdrowego trybu życia. Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym i sprawnym ciałem, należy zadbać o właściwą dawkę ruchu. Aktywność fizyczną musimy dobrać do swoich możliwości i upodobań, wybór jest przeogromny, ważne, aby wysiłek sprawiał nam przyjemność. Możemy biegać, maszerować lub chodzić na spacery, wybrać siłownię, zajęcia fitness lub taneczne, rower lub rolki etc.
Sporty najlepiej uprawiać w miarę możliwości na świeżym powietrzu, dzięki czemu dotlenimy i wzmocnimy organizm. Istotna jest też odpowiednia dawka snu oraz unikanie stresu. Przemęczony organizm jest bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, dlatego pamiętajmy, aby się relaksować, odpoczywać i wysypiać. W dzisiejszych czasach stres jest przyczyną wielu poważnych chorób.