drukarka do biura
0

Najlepsza tania drukarka do biura – jak ją wybrać?

Drukarka w biurze to rzecz niezbędna i prawdopodobnie jeszcze długo tak pozostanie, mimo postępującej informatyzacji. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór drukarek, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego. Która sprawdzi się najlepiej w biurze? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Oto garść informacji, które mogą się przydać przed zakupem biurowej drukarki.

Na pytanie o to, jaka powinna być najlepsza drukarka do biura, prawdopodobnie wielu z nas odpowiedziałoby wprost: dobra i tania. Wiadomo, że każdy z nas wolałby, aby koszty zakupu sprzętu biurowego oraz eksploatacji nie były zbyt duże, ale co w przypadku drukarki oznacza określenie „dobra”? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi z prostego powodu – wszystko zależy od tego, jakie mamy wymagania. Jeżeli drukarka do biura ma być używana sporadycznie, np. do drukowania pojedynczych dokumentów, wtedy zamiast wielofunkcyjnego „kombajna” można kupić drukarkę amatorską. Jeśli jednak w ciągu miesiąca drukowanych będzie kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy stron, potrzebny będzie profesjonalny sprzęt. Jakie są rodzaje najbardziej uniwersalnych drukarek i czym się charakteryzują?

drukarka do biura

Drukarka atramentowa
To bardzo popularny rodzaj drukarek, w których wydruk polega na rozprowadzaniu tuszu na papierze. Drukarki z tej grupy dzielą się na: DOD (drop on demand), CIJ (Continuous Ink Jet) oraz drukarki żelowe.
Dobra drukarka atramentowa tania w eksploatacji typu DOD może znaleźć zastosowanie zarówno w domu, jak i w biurze. Ze względu na sposób wypychania kropli atramentu wyróżnia się drukarki DOD termiczne, gdzie dzieje się to pod wpływem temperatury oraz pizoelektrycze, w których działa impuls elektryczny. Główna różnica między nimi polega na jakości wydruku. Choć w obu przypadkach może wydawać się zbliżony, dokładniejszy druk pizoelektryczny daje lepsze efekty w drukowaniu zdjęć. Jeśli jednak szukacie uniwersalnego sprzętu do różnego rodzaju wydruków, bardziej oszczędnym rozwiązaniem będzie drukarka termiczna.
Drukarka atramentowa CIJ to urządzenie umożliwiające drukowanie z większej odległości, jednak jakość wydruku jest w tym przypadku bardzo niska. Z tego względu tego rodzaju sprzętu używa się np. przy tworzeniu wydruków na opakowaniach.
Może okazać się, że drukarka atramentowa najtańsza w eksploatacji to drukarka żelowa, w której jak wskazuje sama nazwa, zamiast atramentu używa się żelu. Dzięki zastosowaniu nowszej technologii, żel nie wsiąka w papier i nie rozmazuje się, a druk jest bardziej ekonomiczny. Kupując drukarkę żelową, trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną zakupu.

Drukarki laserowe
Tanim w eksploatacji, ale stosunkowo kosztownym urządzeniem jest także drukarka laserowa. Jej działanie opiera się na zastosowaniu specjalnego proszku, który za pomocą lasera jest wtapiany w papier. Drukarki laserowe dzielą się na monochromatyczne – drukujące wyłącznie w odcieniach szarości i kolorowe. Jeśli szukamy drukarki, która będzie służyć tylko do druku dużej ilości druku czarno-białych dokumentów, zdecydowanie bardziej oszczędnym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa monochromatyczna.

drukarka do biura

Drukarki igłowe
Choć w porównaniu do nowoczesnych drukarek laserowych czy żelowych ten rodzaj drukarki może wydawać się przestarzały, dobrze sprawdza się przy druku faktur oraz do równoczesnego druku kilku kopii dokumentów.

Drukarki termosublimacyjne
W drukarkach tego typu wydruk jest wykonywany za taśmy odbijającej barwy pod wpływem temperatury. Jeśli w biurze potrzebujemy drukarki, która pozwoli uzyskać wydruki wysokiej jakości, trwałe, o nasyconych kolorach, ta drukarka może być dobrym rozwiązaniem.

Drukarki wielofunkcyjne
To bardzo praktyczne urządzenie łączy w sobie zalety drukarki, kopiarki i skanera. W drukarkach wielofunkcyjnych wykorzystuje się technikę druku laserowego lub atramentowego, niektóre z nich mogą być dodatkowo wyposażone w telefon i faks, co sprawia, że idealnie sprawdzają się w niedużym biurze.

Do tych podstawowych rodzajów drukarek, które mogą sprawdzić się do biura małej lub średniej firmy, zaliczyć można także nieco bardziej specyficzne drukarki: przenośne i fotograficzne. Pierwsze z nich to urządzenia mobilne, stworzone dla osób wykonujących swoje obowiązki służbowe w podróży. Dzięki niewielkim rozmiarom można je bez problemu przenosić w torbie laptopa. Drukują w technice druku atramentowego i termosublimacyjnego.
Drukarki fotograficzne to z kolei propozycja do biur, w których mają być drukowane zdjęcia. Choć podobnie jak w zwykłych drukarkach wykorzystuje się w nich technologię atramentową i termosublimacyjną, mają kilka cech, które zdecydowanie je wyróżniają. Zwykle drukarki fotograficzne posiadają ekran, który może posłużyć do prostej edycji zdjęcia, mogą też działać niezależnie od komputera, dzięki czytnikowi kart pamięci.

drukarka do biura

Przy wyborze taniej i dobrej drukarki biurowej warto zwrócić uwagę nie tylko na jej rodzaj, ale także parametry, dodatkowe funkcje (np. nawigacja z ekranu dotykowego), złącza i wyjścia (m.in.: USB, WiFi, Bluetooth), w jakie została wyposażona. W ten sposób zyskamy pewność, że do naszego biura trafi sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb i możliwości firmy.

Źródło: www.jakkupowac.pl

Dodaj komentarz