0

Na czym polega wystawianie faktur?

Faktura to dokument potwierdzający transakcję handlową, będący jednocześnie dowodem księgowym tejże transakcji. W handlu to właściwie podstawowy dokument, jaki wypełniają Sprzedający i Kupujący. Wystawianie faktur jest niezwykle ważne, gdyż pomaga zachować porządek, a także rozliczać się z fiskusem.

Chociaż faktura to stosunkowo łatwy do wypełnienia dokument, trzeba być ostrożnym, gdy to robimy. Gdy faktura opiewa na duże sumy, należy dokładnie obliczyć, ile ma zapłacić nam osoba kupująca, jaką ilość towaru zamówiła, jaki od tej sumy mamy odprowadzić podatek, a także zaznaczyć, jaką formę płatności ustaliliśmy. Ogromnie ważne jest też wpisanie poprawnych danych dwóch stron, a więc imiona i nazwiska oraz adresy. Gdy nie istniały programy komputerowe do wystawiania faktur, musieliśmy robić to ręcznie, co wiązało się z powstawaniem pewnych błędów. By je usunąć, stosowano notę korygującą, w której wskazywano na błędne dane i ich poprawny zapis.

Wystawianie faktur on-line

Dziś wystawianie faktur jest dużo prostsze i szybsze, gdyż robiąc to na komputerze, możemy od razu wyłapać wszelkie błędy i je poprawić, zanim faktura zostanie ukończona. Błędy w wyliczeniach zwykle poprawiane są automatycznie. Taka faktura, nazywana fakturą elektroniczną, może zostać zapisana w pliku i wysłana pocztą elektroniczną do odbiorcy. Takie rozwiązanie przyspiesza cały proces, gdyż wysłanie jej e-mailem trwa dosłownie kilka sekund. Gdy mamy ją zapisaną na platformie do wystawiania faktur w sieci, możemy mieć do niej dostęp z każdego komputera, który ma podłączony Internet. Istnieje też opcja uporządkowanego przechowywania faktur, co znacznie ułatwia później wracanie do nich. Wystawianie faktur w sieci staje się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców głównie ze względu na wygodę i skuteczność takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz