0

Kupujemy bezpieczne auto – na co zwracać uwagę?

Bezpieczeństwo to jedna z tych cech auta, na którym kupującym zależy najbardziej, niezależnie czy pojazd ma służyć załatwianiu spraw służbowych czy wyjazdom na rodzinne wakacje. Na które elementy warto zwrócić szczególną uwagę przy kupowaniu samochodu, aby mieć pewność, że jest bezpieczny?

Podstawowy warunek to oczywiście sprawność techniczna auta, jednak w dobie szybkiego wdrażania nowych technologii ważne są także nowoczesne rozwiązania techniczne, które na wiele sposobów dbają o bezpieczniejszą jazdę i parkowanie w rozmaitych warunkach. Część z nich należy już do standardu, także w pojazdach używanych, inne to nowości, coraz powszechniej stosowane również w pojazdach średniej klasy.

Poduszki powietrzne – mogą być umieszczone z boku fotela, na drzwiach, naprzeciwko pasażera, pod podłogą, na pasie biodrowym. Kurtyna powietrzna to rozwiązanie, które zabezpiecza pasażerów m.in. przed skutkami dachowania.

ABS – element zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania.

ASR – system kontroli trakcji, jego zadaniem jest m.in. zapobieganie poślizgom podczas przyspieszania.

ESP – system stabilizacji toru jazdy, pomaga w czasie pokonywania zakrętów.

LDP – asystent pasa ruchu

Szczególnie przydatne przy bezpiecznym parkowaniu i wyjeżdżaniu za miejsca parkingowego są:

  • czujnik martwego pola,
  • czujniki i asystent parkowania,
  • kamera cofania.

Przed zakupem samochodu pomocne może być także zasięgnięcie opinii, np. na forach internetowych, w rankingach, na temat danego modelu, przy czym także tutaj warto zachować zdrowy rozsądek. Nierzadko zdarza się, że nagłośniona w mediach awaryjność jednej części lub systemu może zadziałać na producentów mobilizująco i ostatecznie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa auta, czego przykładem może być wpadka Volvo S60 (więcej tutaj: http://eklektik.pl/wpadka-volvo-czyli-jak-naprawic-blad/)

Dodaj komentarz