wypłata gotówki z agranicą
0

Korzystanie z bankomatu za granicą

Dwa długie weekendy majowe zachęcają do snucia planów wycieczkowych. Osoby zamieszkałe w pobliżu granicy chętnie odwiedzają sąsiednie Państwa. Z pewnością sporo jest Polaków wybierających się w maju na zwiedzanie Pragi, Berlina, Lwowa, czy też Wilna, ale nie bak i takich, którzy wybiorą się promem do Szwecji lub samolotem w jeszcze dalsze zakątki Europy. Pamiętajmy, ze wypłaty z bankomatów podczas majowych  wypadów za granicę mogą nasz kosztować drożej niż w kraju i najlepiej jeszcze przed wyjazdem, sprawdźmy jakie warunki daje nam nasz bank.

waluty obce
biznes.onet.pl

Koszty przewalutowania i prowizje

Najczęściej za wzrostem opłat za wypłaty gotówki w zagranicznych bankomatach kryje się koszt przewalutownia, czyli przeliczenia waluty w jakiej prowadzony jest ROR (większość z nas ma konta złotówkowe) na walutę danego kraju z zastosowaniem marż w konkretnych banków pośredniczących w tej transakcji. Poza tym niektóre banki naliczają prowizje od każdej wypłaty gotówkowej za granicą. Sprawdzając po fakcie historię operacji na koncie nie dowiemy się jakie dokładne były to marże i prowizje, bo nie będą one raczej ujęte w oddzielnych pozycjach na liście, a zostaną po prostu wliczone w kwotę transakcji.

wypłata gotówki z agranicą
http://www.polskieradio.pl/

Darmowe wypłaty z bankomatów

Wypłaty z bankomatów są zazwyczaj darmowe w urządzeniach należących do danego banku w którym mamy konto – w innych naliczane są większe lub mniejsze prowizje. Niektóre banki nie naliczają opłat za transakcje gotówkowe za granicą, inne oferują darmowe wypłaty jedynie po wykupieniu abonamentu zwalniającego z opłat za bankomaty  w Polsce i na świecie lub po spełnieniu innych warunków dotyczących  posiadanych środków i obrotów na koncie. Wato zapoznać się z konkretnymi warunkami z tabeli opłat w naszym banku zanim wsiądziemy do autobusy czy samolotu wiozącego nas za granicę. Może znajdzie się czas na złożenie konta walutowego w walucie kraju, do którego sie udajemy, co wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem.

źródło obrazka wyróżniającego: www.polskieradio.pl

Dodaj komentarz