ksiegowa przy szafie
0

Szafy i szuflady w Księgowości

Żaden dział księgowości nie może obyć się bez sporych rozmiarów szaf i szuflad do przechowywania bieżących dokumentów. Co więcej, obowiązkowy okres przechowywania tychże dokumentów wynosi nawet kilka lat, w związku z czym, firmy tworzą oddzielne archiwa, do których przenoszą starsze dokumenty. Przechowywanie i archiwizacja dokumentów stanowi zatem spory procent codziennych zajęć przeciętnego Księgowego czy Księgowej.

Jakie dokumenty należy przechowywać?

archiwum dokumentów księgowych
actmarta.wordpress.com

Liczba i rodzaj przechowywanych dokumentów zależą od typu działalności gospodarczej prowadzonej przez firmę. Przede wszystkim ważne jest zachowanie ewidencji do celów podatkowych, bo będzie ona potrzebna do wglądu w razie kontroli skarbowej. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na sposób przechowywania podatkowej księgi przychodów i rozchodów, dokumentów należących do ewidencji sprzedaży, rejestru VAT-u sprzedaży i zakupów oraz deklaracji. W końcu, w wyznaczonym miejscu trzeba trzymać dokumenty z inwentaryzacji z kolejnych lat oraz kopie rocznych zaznań podatkowych.

Jak oznaczać i układać dokumenty?

segregatory biurowe
kupujbiurowe.pl

Nie wystarczy, ze dokumenty księgowe będą ładnie i równo poukładane. Muszą być jeszcze łatwe do odnalezienia. Dlatego nawet rachunki czy dowody zapłaty opiewające na niewielkie sumy trzeba skrupulatnie zgromadzić w jednym miejscu i poszeregować je względem dat i rodzajów kosztów, jakie generują.. Każdy dokument powinien być oznaczony zgodnie z numeracją PKPiR oraz zabezpieczony przed zniszczeniem. Przedsiębiorcy są zobowiązani do wyznaczenia miejsca przechowywania dokumentacji księgowej i zapewnienia do niej swobodnego dostępu dla organów podatkowych. Nie oznacza to jednak, że dokumentacja musi być zawsze gromadzona na terenie firmy, równie dobrze może się ona znajdować w siedzibie biura rachunkowego obsługującego daną firmę.

źródło obrazka wyróżniającego: best-job-interview.com

Dodaj komentarz