Domy mediowe planując strategie marketingowe dla marek mają na celu zbudowanie więzi pomiędzy produktem lub usługą, a ich nabywcą. W planowanych kampaniach reklamowych starają się w większym stopniu opierać na emocjach odbiorcy niż wyłącznie na racjonalnych przesłankach przemawiających za wyborem tego, a nie innego produktu. Niektórzy specjaliści ukuli dla tego rodzaju działań pojęcie brandingu emocjonalnego. Zobaczmy jak branding emocjonalny przejawia się w praktyce domów mediowych.
Powiązanie z grupą wartości
Kampanie marketingowe danego produktu lub usługi starają się powiązać je w świadomości odbiorcy z grupą wartości powszechnie uznawanych za ważne. Dany produkt lub usługa staje się zatem symbolem wyrażającym ważne potrzeby, które najpierw trzeba dobrze określić. Tak dzieje się w przypadku czekoladek MERCI, które w różnych spotach reklamowych wyrażają całą gamę wartości; od przyjaźni, przez miłość po szacunek i uznanie.
Dosłowne nazwanie emocji
Czasem dobrą strategią jest dosłowne nazwanie emocji, którą miałyby wyrażać dany produkt lub usługa. Utrwalenie brzmienia nazwy promowanego produktu z brzmieniem nazwy emocji także odniesie pożądany skutek, jakim jest wytworzenie skojarzenia obydwu w świadomości odbiorcy. Dokładnie tak pojęcie Giga wolności zagościło na trwale w reklamie NETIA oraz w głowach odbiorców.
Zbudowanie pełnej emocji atmosfery
W końcu nie zawsze trzeba z przedmiotu czynić symbol, albo dosłownie nazywać emocje, do których ma się on odwoływać. Niekiedy wystarczy zbudować odpowiednią atmosferę wokół niego, by odbiorca sam skojarzył go z emocjami, jakie chciał wywołać w nim reklamodawca. Zbudowaniu emocji służy muzyka, obrazy, kolory, a także komunikaty słowne. W spotach reklamowych jednego z drinków energetycznych TIGER dominuje dynamiczna muzyka i obrazy pełne akcji, które nieodzownie przywodzą na myśl rozpierająca bohaterów energię.
Więcej na temat brandingu emocjonalnego i innych strategii marketingowych wykorzystywanych w domach mediowych można znaleźć tutaj: http://www.mcw.com.pl/pl/strona-g%C5%82%C3%B3wna.aspx