0

Klimatyzacja w aucie – jak o nią dbać, aby działa prawidłowo?

W dzisiejszych czasach klimatyzacja w aucie należy do standardowego wyposażenia. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było wyróżnikiem statusu społecznego, dziś jest w posiadaniu zdecydowanej większości posiadaczy aut. Mimo to, wielu z nas wciąż popełnia błędy, które skutkuje brakiem skuteczności układu. Co robić, aby klimatyzacja działała sprawnie przez maksymalnie długi czas?

Klimatyzacja powinna być używana przez cały rok

To bardzo ważna, choć często ignorowana zasada. Klimatyzację powinno się uruchamiać nie tylko w czasie upałów, ale w chłodniejszych porach roku, po to by znajdujący się w niej olej mógł być rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania klimatyzacji. Wystarczy włączyć ją na ok. 10-15 minut tygodniowo w okresie jesieni i zimy, aby zapobiec poważnej awarii całego układu. Dobrym pretekstem może być pomoc w odparowaniu szyb, z klimatyzacją można to zrobić znacznie szybciej.

Regularny przegląd klimatyzacji

Coroczny przegląd klimatyzacji to warunek konieczny do zachowania jej w dobrym stanie technicznym. Podstawowe czynności w czasie przeglądu to wymiana filtru kabinowego i czyszczenie układu. Przegląd powinien być wykonany raz na rok lub co 10 tysięcy kilometrów. Częściej należy go wykonywać w przypadku aut poruszających się w trudnych warunkach lub w silnie zanieczyszczonych miastach.

Co jeszcze warto zrobić?

Od czasu do czasu konieczne są także inne czynności, takie jak uzupełnianie czynnika chłodzącego i wymiana osuszacza. Wszystkie te prace warto wykonywać w profesjonalnym serwisie, w którym fachowcy najlepiej ocenią stan klimatyzacji i doradzą na temat jej prawidłowego użytkowania i utrzymania.

Dodaj komentarz