0

Kantor tradycyjny czy online?

Kantory to jeden z bardziej znamiennych elementów miejskiego pejzażu lat 90. Pierwszy polski kantor otwarto w 1989 roku w Świecku, tuż przy przejściu granicznym z Niemcami (wtedy jeszcze NRD), natomiast w ciągu kolejnych 2 lat w całej Polsce powstało ok. 5000 tego typu instytucji. Przez lata kantory stanowiły jedyną, bardzo korzystną alternatywę dla wymiany waluty w bankach, ponieważ oferowały lepsze kursy i niższe spready (średnio ok. 2-3%, podczas gdy w banku spread może sięgać nawet 9-10%). Jednak 6 lat temu pojawiła się nowość, która zyskuje coraz większą popularność wśród dotychczasowych klientów kantorów – mowa o internetowej wymianie walut, czyli e-kantorach.

Jak działa kantor online?

Działalność kantorów internetowych, podobnie jak stacjonarnych, reguluje Ustawa o działalności kantorowej, a także m.in. Ustawa o prawie dewizowym i Ustawa o ochronie danych osobowych. Tego typu serwisy podlegają również kontroli GIODO i GIIF oraz KNF, jeśli posiadają licencję KNF na świadczenie usług płatniczych – a wiec użytkownicy korzystający z tej formy wymiany walut mogą mieć pewność, że ich pieniądze są bezpieczne, a transakcje są wykonywane prawidłowo. Warunkiem wymiany waluty w kantorze internetowym jest posiadanie konta walutowego – ponieważ cała operacja przebiega bezgotówkowo: kupując np. 300EUR, wysyłamy najpierw odpowiednią kwotę ze swojego rachunku złotówkowego, a po zatwierdzeniu przez nas transakcji po wybranym kursie kantor odsyła nam przewalutowaną kwotę na konto walutowe. Dzięki temu unikamy bankowej marży.

Jeszcze lepszy kurs

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że w Internecie niemal wszystko jest tańsze niż w tzw. realu. Podobnie jest z walutą – kursy w internetowych kantorach są bardziej korzystne niż w stacjonarnych, nie wspominając już o bankach, w których wymiana jest najmniej opłacalna. Spread w kantorze online może wynosić zaledwie 0,2 – 0,3% i zazwyczaj jest stały. W związku z tym zarówno kurs kupna, jak i sprzedaży jest atrakcyjny dla użytkowników, np. 1 EUR sprzedamy w e-kantorze za 4,4233 PLN, a kupimy za 4,4533 PLN (dane na podstawie https://internetowykantor.pl/ , wg kursu z dnia 05.07.2016), zatem różnica wynosi zaledwie 3 grosze, tymczasem w banku może ona sięgać nawet kilkudziesięciu groszy. Dzieje się tak dlatego, że kantory online przeprowadzają większą liczbę transakcji dziennie, więc mogą zaoferować swoim klientom atrakcyjne warunki.

stock

Kres tradycyjnych kantorów?

Mimo ciągłego wzrostu popularności kantorów internetowych, te stacjonarne z pewnością nie znikną z ulic polskich miast – wciąż bowiem istnieje spora grupa osób, które wymiany walut dokonują na tyle rzadko, że konto walutowe nie jest im potrzebne albo po prostu nie korzystają zbyt intensywnie z bankowości internetowej. Z drugiej strony, niekwestionowaną zaletą kantorów internetowych, oprócz kuszących kursów, jest bezpieczeństwo i szybkość transakcji. Podczas gdy w kantorze tradycyjnym posługujemy się jedynie gotówką, co dla wielu osób jest zwyczajnie niewygodne i może powodować pewne ryzyko (najczęstsze obawy to fałszywe banknoty lub napad rabunkowy), w kantorze online przeprowadzamy wymianę bez takich obaw. Poza tym, szukając najlepszego kursu, musimy zazwyczaj porównać kilka ofert – tradycyjnie wędrowalibyśmy od punktu do punktu, podczas gdy kursy w Internecie możemy porównać w kilka minut.

Dodaj komentarz