etykiety na oponach
0

Jak wybrać najlepsze opony?

Podczas wyboru opon letnich, zimowych czy całorocznych można kierować się różnymi kryteriami. Jedni zdecydują się na popularną markę producenta, dla innych ważna będzie rekomendacja znajomych, jeszcze inni polegać będą na własnym doświadczeniu. Wszystkim natomiast pomóc mogą europejskie etykiety na opony, z których wyczytać można parametry każdego modelu. Przy czym liczyć się będą najbardziej te trzy podstawowe:

1. Ekonomiczność opon

wybór opon
webtires.files.wordpress.com

To, jak bardzo ekonomiczny jest dany model opon przekłada się na zużycie paliwa na 100 km. Najbardziej ekonomiczne są modele klasy A, które pozwalają na niższe spalanie niż te z klas oznaczonych od B do G. Głównym czynnikiem wpływającym na ekonomiczność jest opór toczenia, który z kolei zależy od materiału użytego do produkcji oraz od samej konstrukcji ogumienia. Nic jednak nie dzieje się bez kierowcy i jego umiejętności ekonomicznej jazdy.

2. Przyczepność do mokrej powierzchni

bezpieczne opony
http://www.tapeciarnia.pl/

 

Z kolei przyczepność do mokrej powierzchni zaważy niejednokrotnie na bezpieczeństwie jazdy. Tu także najbardziej przyczepne są opony z klasy A, które pozwalają maksymalnie skrócić drogę hamowania, a najmniej przyczepne są opony z klasy G, gdzie tor hamowania może być dłuższy nawet o 18 metrów przy średniej prędkości 80 km/h.

3. Zewnętrzny hałas toczenia

W końcu oprócz ekonomiki i bezpieczeństwa, dla kierowców ważny jest także komfort jazdy, a ten pozwalają osiągnąć tylko opony o najniższym poziomie zewnętrznego hałasu toczenia. Pamiętajmy, że długotrwałe przebywanie w hałasie powyżej 80 decybeli prowadzi do poważnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlatego dla własnego dobra wybierajmy opony o znacznie niższym poziomie hałasu przedstawionym za pomocą trzech fal lub wyrażonym w jednostkach db.

Więcej o tym, jak odczytywać europejskie etykiety na opony dowiesz się tutaj: http://www.tirendo.pl/

Dodaj komentarz