pisanie na klawiaturze
0

Jak długo czeka się na przelew elixir, a ile na zwykły – sesje bankowe w pigułce

Dokonując płatności z konta osobistego czy firmowego mamy do wyboru przelew zwykły oraz tzw. elixir. Pierwszy z nich pozwala na realizację przelewów tylko w ciągu tygodnia i wyróżnia go dość długi czas oczekiwania; drugi obejmuje też weekendy oraz święta i trwa bardzo krótko. Czas, w którym dokonują się te operacje to tzw. sesje bankowe. Ich godziny różnią się w zależności od ustaleń banku. Niniejszy artykuł przybliży te pojęcia i wskaże na istotne różnice między nimi.

Sesje bankowe, transze bankowe – co to jest?

komputer

Realizując przelew warto wcześniej się zorientować na jakie godziny przypadają sesje bankowe.

Podstawowe operacje, jakich dokonujemy przy użyciu swoich kont bankowych to wysyłanie i odbieranie przelewów. Realizacja zleconych wpłat może odbywać się między tymi samymi lub różnymi bankami. W pierwszym wypadku odbiorca niemal natychmiast może cieszyć się z otrzymanych pieniędzy. Bank ma na to godzinę, jednak z reguły pieniądze docierają w ciągu kilkunastu minut. Jeśli w operacji biorą udział dwa różne banki, wtedy czas realizacji transakcji nieco się wydłuża. Przesyłanie środków z jednego rachunku na drugi odbywa się trakcie tzw. sesji bankowych. Co to takiego? Pojęcie to oznacza ściśle wyznaczone godziny, w których wysłana suma wędruje od nadawcy do odbiorcy. Warto przy tym podkreślić, że bank dysponuje sporą dowolnością w ustalaniu godzin, w których zajmuje się realizacją naszych przelewów. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach banków w sekcji: USŁUGI lub INFORMACJE DLA KLIENTA.

Przelew elixir i przelew zwykły – różnice

Przelewy, których dokonujemy za pośrednictwem naszego banku, dzielą się na kilka różnych rodzajów. Wśród nich wyróżnia się przelewy zwykłe, inaczej określane, jako tradycyjne. Ich charakterystyczna cecha to dość długi czas realizacji. Nie jest to więc najwygodniejsza forma płatności. Praktykowana raczej przez osoby starsze lub wtedy, gdy nasze konto świeci pustkami, ale za to w portfelu posiadamy odpowiednią sumę. Drugi rodzaj stanowią przelewy elixir. Ich największy plus to dość krótki czas realizacji – który wynosi ok. 2 godziny. Minus stanowią dodatkowe koszta, które ponosi osoba zlecająca taki przelew. Jednak tym sposobem zyskuje się pewność, że pilny przelew dojdzie na czas lub ktoś z rodziny czy przyjaciół szybko otrzyma potrzebne mu pieniądze.

Przelewy typu elixir realizowane są w trzech sesjach rozliczeniowych (międzybankowych):

  • porannej – między 9:30 – 11:00;
  • popołudniowej – godziny 13:30 – 15:00;
  • wieczornej – w godzinach 16:00 – 17:30.

Nie oznacza to jednak, że w tych właśnie godzinach pieniądze dotrą na konto odbiorcy. Aby do tego doszło najpierw banki muszą się nimi zająć. Służą im do tego sesje przychodzące oraz wychodzące.

sprawdzanie godziny

Najtrudniejszą częścią każdej transakcji jest oczekiwanie na jej finalizację.

Sesje bankowe przychodzące

Są to określone godziny, w których banki przyjmują zlecenia. Jest to również czas, w jakim możemy spodziewać się otrzymania pieniędzy na konto. Musimy przy tym pamiętać, że jeśli zgodnie z harmonogramem naszego banku godzina sesji wypada np. o 13ej, to stan rachunku najlepiej sprawdzić co najmniej kilkanaście minut później.

Sesje bankowe wychodzące

To z kolei godziny, w których dany bank zajmuje się realizacją wszystkich zleconych przelewów. Pod tym adresem: https://erif.pl/baza-wiedzy/podstawy-bankowosci-sesje-bankowe-elixir znajdziemy dokładnie opisany harmonogram sesji przychodzących i wychodzących dla 10 najbardziej popularnych banków. Witryna, którą odwiedzimy należy do biura informacji gospodarczej ERIF BIG S.A.. Jest to jedno pięciu działających na terenie Polski biur informacji gospodarczej, które przyjmuje, przechowuje oraz po spełnieniu określonych warunków ujawnia informacje dotyczące dłużników, jak i podmiotów, które terminowo regulują swoje zobowiązania. Na stronie umieszczone zostały najważniejsze pojęcia z zakresu: bankowości, zadłużeń i windykacji. Strona służy również do kontaktu między dłużnikiem a wierzycielem. Za jej pośrednictwem można też:

  • sprawdzić wiarygodność finansową i poznać historię zadłużeń: przedsiębiorstw, instytucji i jednostek terytorialnych oraz osób prywatnych;
  • pobrać informacje jakie EFIR zgromadziło na nasz własny temat;
  • dopisać dłużnika do bazy danych.

Zarówno sesje bankowe wychodzące, jak i przychodzące realizowane są jedynie w ciągu tygodnia. Zatem jeżeli zlecimy nasz przelew w piątek, to musimy liczyć się z tym, że pieniądze zejdą z konta dopiero w poniedziałek rano. Jeśli zależy nam na tym, by pieniądze dotarły w weekend możemy skorzystać ze specjalnie dedykowanego rozwiązania, jakim jest tzw. Express Elixir. Pozwala on na realizację przelewów przez całą dobę i 7 dni w tygodniu, a także w święta.

***

Wiedza o tym, w jakich godzinach odbywają się sesje bankowe wychodzące i przychodzące, jest niezwykle przydatna. Dzięki niej można uniknąć stresu związanego z nerwowym oczekiwaniem na gotówkę. Znajomość harmonogramu pozwoli też ustrzec się przed spóźnieniem z pilną opłatą. Z kolei świadomość, iż mamy do swojej dyspozycji szybkie przelewy, pomoże wybrnąć z podbramkowej sytuacji, gdy odbiorca nie powinien czekać zbyt długo na zaksięgowanie środków.

Dodaj komentarz