płytki i kafelki
0

Jak wyczyścić fugi domowym sposobem?

Sprzątanie nie jest najprzyjemniejszą z czynności, którą można robić w domowym zaciszu. Jednak czasem nie ma już po prostu wyjścia i trzeba zakasać rękawy. Kiedy przychodzi do gruntownych porządków, czyszczenie wchodzi już na wyższy poziom. Jak wyczyścić fugi, czyli przestrzeń między kafelkami w łazience lub kuchni tak, żeby odzyskały swój pierwotny blask?

Spoina między kafelkami to niestety miejsce, gdzie bardzo łatwo osiada brud. Dodatkowo ten brud bardzo łatwo na fugach zostaje i doczyszczenie ich może sprawić wiele problemów. To głównie przez utrudniony dostęp do powierzchni, która niejako wciśnięta jest między płytki. Zwykłe przejechanie szmatką nawilżoną środkiem czyszczącym nie zawsze przynosi rezultat.

Jak wyczyścić fugi?

Na szczęście istnieją domowe sposoby na to, jak wyczyścić fugi, żeby przywrócić im dawny blask. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak koniecznie założyć rękawiczki do sprzątania, by nie uszkodzić sobie naskórka. Takie rękawiczki kupić można w praktycznie każdym sklepie, a nawet w aptekach. Przejdźmy jednak do samego procesu czyszczenia. Pierwszym z domowych sposobów, jest pasta do zębów. Zawarte w niej składniki doskonale nadają się do czyszczenia powierzchni fug. Wystarczy nałożyć pastę na przestrzenie, a następnie odczekać kwadrans i wszystko zmyć ciepłą wodą. Jeżeli to nie pomoże, czynność można powtórzyć.

kolorowe płytki

Kolejnym dobrym sposobem na czyszczenie fug, jest sok z cytryny. Ten zresztą ma wiele innych zastosowań w domowych porządkach (np. do czyszczenia czajnika z kamienia). Tutaj zasada użytkowania jest identyczna, jak w przypadku pasty do zębów. Trzeba nanieść sok z cytryny na fugi, odczekać i zmyć. Można także skorzystać z proszku do pieczenia, który pozostawiony na powierzchni fug powinien się rozpuścić (może mu to zająć około 30 minut). Po jego zmyciu powinny zniknąć brudne ślady, ale także i te po tłuszczu czy osad z papierosowego dymu. Czyszczenie fug nie jest zadaniem łatwym, ale kiedy zobaczy się efekty, to można się naprawdę zdziwić.

Dodaj komentarz