0

Co to jest falownik i do czego go wykorzystujemy?

W dzisiejszym wpisie sprawdzimy, czym są falowniki, czyli urządzenia generujące przebiegi prądu przemiennego. Sprawdzimy, w jaki sposób działają, od czego się je wykorzystuje, oraz gdzie można je kupić. Przyda się to przede wszystkim tym osobom, które potrzebują urządzenia do sterowania silnikami elektrycznymi. Gdyż, w dużym skrócie, do tego właśnie najczęściej potrzebny jest nam falownik. Zapraszamy do lektury.

Na jakiej zasadzie działa falownik?

Zacznijmy udzielenia odpowiedzi na pytanie jak działa falownik. Otóż jest to urządzenie, którego zadaniem jest generowanie przebiegu prądu przemiennego w formie sinusoidalnej. Oczywiście takie zadanie może spełnić nawet mały i tani układ elektroniczny, jednak falowniki muszą na wyjściu zapewniać odpowiednio wysoki odbiór mocy. Są niezbędne do sterowania różnymi urządzeniami, takimi jak między innymi silniki. Działanie opiera się na tranzystorach mocy, które sterowane są za pomocą elektronicznego klucza, który regularnie monitoruje przebieg napięcia na wyjściu i w ten sposób zapewnia prawidłowe działanie urządzenia.

Do czego wykorzystuje się falowniki?

Zasadniczo falownik jest urządzeniem, które wykorzystywane musi być podczas precyzyjnej regulacji prędkości obrotowej i innych parametrów pracy, jakie spełniają silniki elektryczne. Oczywiście mowa o silnikach zasilanych prądem przemiennym, których prędkość jest bardzo mocno związana z częstotliwością sieci. Normalnie przebieg prądu jest sinusoidalny i jego częstotliwość wynosi 50 Hz. Powoduje to, że bez falownika silnik zawsze pracowałby ze stałą prędkością, a tego nie chcemy na przykład wtedy, gdy mamy napędzać nim jakieś precyzyjne urządzenie, takie jak chociażby obrabiarkę metali, przenośnik taśmowy i tym podobne.

Oczywiście silniki mogą być w wersji jednofazowej, ale również istnieją silniki trójfazowe, o większej mocy i możliwościach. One również mogą być sterowane za pomocą falowników, jednak wtedy urządzenie musi być dostępne w wersji trójfazowej. Najczęściej falownik taki pozwala sterować także silnikami jednofazowymi, ale już nie odwrotnie. Wobec tego jeśli potrzebujemy urządzenia dla konkretnego silnika, to zawsze sprawdzajmy czy kupujemy odpowiedni rodzaj falownika, by zadziałał on prawidłowo z naszym silnikiem.

Dodaj komentarz