dobry materac - czy musi być drogi?
0

Dobry materac – ceny, zalety, modele

Niezależnie od tego, czy jesteśmy rannymi ptaszkami, czy też lubimy pospać dłużej, łączy nas jedno – potrzebujemy wygodnego miejsca do spania. Nie chodzi tylko o ogólną wygodę. Właściwa pozycja podczas snu ma wpływ na zdrowie naszego kręgosłupa, a brak odpoczynku w odpowiednim ułożeniu może przyczynić się do powstania schorzeń. Jak więc wybrać dobry materac do spania, który pozwoli na optymalny wypoczynek i uchroni nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami? Co powiedzieć o popularnych dziś materacach z pianką memory? I co najważniejsze, ile to będzie kosztowało?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca do spania?

Ponieważ w łóżku spędzamy jakieś 1/3 całego życia, materac powinien być dobrany do naszych indywidualnych potrzeb i warunków. Dlatego to, co dla kogoś będzie najwygodniejszą opcją, dla innych może się okazać totalnie nietrafione. W przypadku materacy nie istnieje coś takiego, jak uniwersalny produkt. Co zatem wziąć pod uwagę, wybierając idealny egzemplarz?

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest nasz wzrost i masa ciała. Będą one miały wpływ na dwa najważniejsze parametry, mianowicie długość i twardość materaca. Ten powinien mieć przynajmniej 20 cm więcej długości niż nasz wzrost. Jeśli chodzi o twardość, istnieje kilka oznaczeń określających jej poziom. I tak H1 oznacza materac bardzo miękki, a H5 bardzo twardy. Najczęściej wybieranym jest model o twardości H2, odpowiedni dla osób o wadze do 80 kg. Im większa masa ciała, tym powinien być twardszy. Istnieją też materace posiadające kilka stref twardości, które lepiej dopasowują się do poszczególnych partii ciała, reagując na ich nacisk.

dobry materac odpowiednio dobrany do użytkownik

Kolejna kwestia to nasze zdrowie. Na rynku możemy spotkać materace ortopedyczne, dla alergików czy o właściwościach przeciwodleżynowych. Warto zwrócić uwagę na te cechy, jeżeli chorujemy na kręgosłup, jesteśmy uczuleni na niektóre substancje lub kurz i roztocza lub mamy problemy z krążeniem czy też poszukujemy materaca dla osoby starszej, leżącej.

Więcej na ten temat przeczytacie także https://abcbudowlane.pl/dobry-materac-do-spania/

Materace z pianki memory

Skoro już wiemy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze materaca, musimy rozeznać, co oferuje rynek. W sklepach spotkamy tradycyjne materace sprężynowe, jak i bardziej nowoczesne kieszeniowe, materace lateksowe, piankowe oraz termoelastyczne, nazywane też z pianki memory.

Materac z pianki memory wykonany jest ze specjalnego rodzaju pianki, która pod wpływem nacisku i ciepła naszego ciała dopasowuje do niego swój kształt, a później, gdy już wstaniemy z łóżka, wraca do swojego pierwotnego stanu. Co nam to daje? Otóż uzyskujemy optymalną pozycję podczas snu i idealne podparcie dla różnych części ciała, głównie dla ramion, miednicy, kręgosłupa i nóg. Nie ma też sytuacji, w której materac wygniecie się w tych miejscach i lekko zapadnie, gdyż pianka jest na tyle elastyczna, by wrócić do swojego pierwotnego stanu.

dobru materac pojedynczy

Ile kosztuje porządny materac?

Dobry materac z pianki memory może kosztować od 600 do nawet 4000 złotych. Jest to jednak inwestycja, która się opłaca. Taki model posłuży nam wiele lat i zapewni wysoki komfort snu. To z kolei przełoży się na naszą wydajność w ciągu dnia i ogólne samopoczucie. Warto więc ponieść taki jednorazowy koszt, by zapewnić sobie zdrowy sen. Dla tych, którzy z różnych względów nie mogą zdecydować się na jednorazową płatność, dobrą opcją może być zakup na raty – coraz więcej sklepów, także internetowych, oferuje taką możliwość.

Dodaj komentarz