0

Czym charakteryzuje się naczynie Dewara? Poznaj funkcjonalność pojemnika na ciekły azot!

Przechowywanie i przewożenie ciekłego azotu wymagają zapewnienia odpowiednich, bardzo charakterystycznych warunków. Potrzebna jest do tego szczególnie niska temperatura. Musi być niższa od tej, w której zamarza woda. W tym celu wykorzystuje się wytrzymały i szczelny pojemnik, który daje taką możliwość. Mowa o naczyniu Dewara.

W jaki sposób naczynie Dewara spełnia swoją rolę?

Naczynie Dewara to specjalny pojemnik cylindryczny, który jak już wspomniano, służy do transportowania i składowania azotu w formie ciekłej. Jego konstrukcja składa się z podwójnych ścian. Pomiędzy nimi tworzy się zaś szczelna przestrzeń wypełniona próżnią ze szczególnie niskim ciśnieniem.

W porównaniu do standardowych termosów naczynie wykonuje się z trwałego materiału, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wpływa również na bezpieczeństwo osób wykorzystujących w swojej pracy zbiornik na ciekły azot. Istotną zaletą jest też udoskonalona izolacja próżniowa. Dzięki niej naczynie zachowuje większą wytrzymałość podczas transportu. Co więcej, wewnętrzna temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się na odpowiednio niskim poziomie. 

Naczynie Dewara – podstawowe zasady dotyczące użytkowania

Aby naczynie Dewara spełniało swoją rolę, niezbędna jest wiedza na temat użytkowania i przechowywania. Decydując się na zakup, nabywca otrzymuje pusty zbiornik. Przed przystąpieniem do pełnego wypełnienia ciekłym azotem, należy wprowadzić do niego jedynie niewielką ilość, a następnie odstawić do momentu ostygnięcia. Szacowany czas wynosi 20 minut. Im naczynie chłodniejsze, tym mniejsze ryzyko parowania gazu. A jest to jeden z największych problemów podczas jego wykorzystywania. Należy pamiętać o składowaniu naczynia w wentylowanym pomieszczeniu.

Wykorzystanie naczynia Dewara do transportu ciekłego azotu

Transport ciekłego azotu dotyczy wielu branż i gałęzi gospodarki. A to ze względu na obszerne możliwości zastosowania cieczy kriogenicznej. Jej użycie obejmuje wszelkie sektory związane z mechaniką, elektroniką lub spawalnictwem. To właśnie podczas laserowej obróbki metali lub montażu łożysk wykorzystuje się naczynie Dewara. Mowa również o medycynie i zabiegach krioterapii oraz pracach laboratoryjnych, które wymagają przechowywania zmrożonych materiałów biologicznych w odpowiednich warunkach.

Profesjonalny dostawca naczyń Dewara

Wszędzie gdzie wykorzystuje się ciekły azot, należy zadbać odpowiednią stabilność cieczy kriogenicznej. Co za tym idzie, naczynia Dewara muszą wyróżniać się odpowiednią odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także w jak największym stopniu minimalizować straty azotu poprzez odparowywanie. Szukając takich rozwiązań, warto zwracać uwagę na sprawdzonych dostawców. Profesjonalną ofertą może pochwalić się firma Cryogen. Asortyment sklepu łączy ze sobą atrakcyjną cenę i wysoką jakość.

Pojemnik transportowy w postaci naczynia Dewara wyróżnia się konstrukcją z wąskimi wlotami, które pozwalają ograniczać ilość utleniającego się gazu. Ręczne opróżnianie zawartości jest ułatwione dzięki gładkim zakończeniom wlotów. Umożliwiają one także stosowanie dodatkowych akcesoriów m.in. w postaci pompek przeznaczonych do odsysania zawartości. Dostępne są naczynia Dewara o różnorodnej pojemności. W przypadku asortymentu dystrybutora Cryogen wynosi ona od 6 do 50 litrów. To główny czynnik determinujący cenę naczyń, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.

Dodaj komentarz