0

Dobrowolne ubezpieczenie pojazdu – jak wybrać?

Ubezpieczenie pojazdu to jeden z najważniejszych (obok paliwa i napraw) wydatków związanych z użytkowaniem auta. Obok obowiązkowego OC, które służy wyłącznie do ochrony poszkodowanych, możemy wybrać dobrowolne autocasco, czyli ubezpieczenie od uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży pojazdu, jego części i wyposażenia. Oto kilka punktów, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC.

ubezpieczenie pojazduWycena pojazdu to jeden z najistotniejszych czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę szukając dobrego AC. W niektórych towarzystwach przyjmowana jest kwota podana przez klienta, inne ubezpieczają samochód na podstawie średnich wartości. Jeśli w drugim przypadku auto posiada dodatkowe wyposażenie, wycena może okazać się zaniżona. Zdecydowanie korzystniej jest znać faktyczną wartość swojego pojazdu i uniknąć sytuacji, w której wypłacone odszkodowanie nie wystarcza na pokrycie rzeczywistych kosztów naprawy.

Dobre ubezpieczenie pojazdu odznacza się nie tylko niską składką, ale szerokim zakresem odpowiedzialności. Na początku przy wyborze AC warto zastanowić się na czym zależy nam najbardziej i szukać pakietu najlepiej dopasowanego do własnych potrzeb. Podstawowe zdarzenia obejmowane przez AC to: uszkodzenie na skutek zderzenia drogowego, uszkodzenie pojazdu w skutek innych czynników (np. pożar, powódź), kradzież samochodu lub jego części. Dodatkowe opcje to m.in.: NNW, ubezpieczenie szyb, opon. Rozwiązaniem dla oszczędnych może być mini autocasco – oferta z niższą składką i podstawowym zakresem ochrony.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając AC?ubezpieczenie pojazdu

  • Sposób wyceny szkody – przed zawarciem umowy można samodzielnie zdecydować w jaki sposób będzie likwidowana szkoda.
  • Części zamienne: oryginalne lub zamienniki – szkoda może być wyceniana na podstawie oryginalnych cen części lub zamienników, co może mieć duży wpływ na jakość naprawy i wysokość składki.
  • Stała i odnawialna suma ubezpieczenia – jeśli dojdzie do szkody, wartość samochodu jest oceniana jeszcze raz w dniu jej wystąpienia. Wykupienie stałej sumy ubezpieczenia oznacza, że odszkodowanie nie będzie niższe, jeśli auto starci na wartości. Odnawialna suma ubezpieczenia zabezpiecza przed pomniejszeniem sumy odszkodowania w razie wystąpienia kilku szkód w okresie trwania polisy.

Dodaj komentarz