Żywność dla dzieci
0

Dlaczego MOM nie ma uznania u Mam?

Odkąd do powszechnego obiegu wszedł termin MOM pochodzący z zakresu przetwórstwa mięsnego, wszyscy jako konsumenci, musieliśmy sobie o nim wyrobić zdanie. Widząc go w składzie produktów spożywczych na sklepowych półkach sami podejmujemy decyzję, czy będziemy go zjadać czy nie. Czym jest MOM i dlaczego wzbudził tyle emocji wśród Mam zauważających go wśród składników jednego z artykułów przeznaczonych dla dzieci, dowiecie się poniżej.

jak powstaje MOM
www.liczpunkty.pl

Jak powstaje MOM?

Skrót MOM znajdujący się na etykiecie niektórych produktów mięsnych oznacza mięso oddzielone mechaniczne, co jeszcze samo w sobie nie brzmi jakoś alarmująco. Gorzej, gdy wnikniemy w proces jego produkcji i dowiemy się, że w praktyce MOM stanowią resztki mięsa odseparowane od kości, które następnie zmielone na gładką masę stanowią tak zwany „zapychacz” niektórych przetworów mięsnych. Nie można tu na pewno mówić o szlachetnych cząstkach mięsa, bo na przykład w przypadku drobiu, MOM pochodzi głównie z szyi, grzbietów i skrzydeł, które to przechodzą przez serię sit odseparowujących tylko grubsze kości, a masa tłuszczowa, skóry i resztki mięsa wraz z chrząstkami kierowane są do zmielenia.

MOM w słoiczkach gerber
http://www.spakielce.pl/

Dlaczego dzieci nie powinny jeść MOM?

MOM jest zatem bardziej tłuste i ma mniej białka niż pozostałe mięso i jako takie nie jest zalecane w zdrowych ditach, choć proces jego produkcji poddany jest określonym normom nie pozwalającym na przekraczanie niezbędnych wartości minimum. Jednak nawet rygorystyczne przestrzeganie norm nie jest wystarczającym kryterium dla produktów przeznaczonych dla dzieci. Obecność MOM w Gerber lub w innych słoiczkach z zupkami i przecierami dla dzieci jest nieporozumieniem. Dlatego Mamy głośno protestowały widząc mięso oddzielone mechanicznie wśród składników żywności dla dzieci. Mimo, że MOM w Gerber poddawany był szeregowi badań i testów oraz nigdy nie doszło do zatrucia pokarmowego u małych klientów po spożyciu zawierających go produktów, to Producent zdecydował się na wycofanie ze sprzedaży słoiczków z feralną zawartością, a także na całkowite zrezygnowanie z tego składnika w swoich produktach. Więcej o MOM w Gerber dowiedzieć się można tutaj : http://www.spakielce.pl/art-549/sloiczki-gerber-z-mom-cala-prawda/

Dodaj komentarz