0

Co to spread?

Spread to cień, który plącze się za inwestorem, bądź osobą która potrzebuje wymienić szybko pewną kwotę pieniężną na inną walutę. Spread, ujmując w prosty sposób, jest to prowizja od przewalutowania danej kwoty na rachunku bankowym.

Juz wyjaśniam na przykładzie. Posiadamy konto w polskim banku, wpłacamy na nie na przykład dwa tysiące złotych. Przyjmijmy, że kurs zakupu dolara wynosi cztery złote za jeden dolar. Jeżeli zatem wyślemy owe nasze dwa tysiące złotych, na inne nasze konto bankowe walutowe, w walucie dolara amerykańskiego, to powinniśmy otrzymać pięćset dolarów. Nic bardziej mylnego. Od kwoty owych dwóch tysięcy, musimy jeszcze poza przelicznikiem kursu, doliczyć spread, czyli koszt transakcji / opłatę manipulacyjna / prowizję bankową, za przewalutowanie naszych złotówek na dolary. Owy spread ustalany jest przez każdy z banków indywidualnie i pobierany jest w tym przypadku przez bank z którego wysyłamy pieniądze. W zależności jaki procent bank pobierze swojej prowizji (spread’u) na naszym koncie walutowym, znajdzie się kwota niższa niż dwa tysiące złotych (czyli przewalutowane pięćset dolarów). Jeżeli jednak wyślemy przelew w euro, z naszego konta w złotówkach, na nasze konto w dolarach amerykańskich, zostaniemy obciążeni podwójnym spread’em. Pierw bank wysyłający złotówki, pobierze swoją prowizję, za przewalutowanie na euro, następnie drugi bank, dokona automatycznego przewalutowania z euro na dolara – gdyż to właśnie w tej walucie jest owy rachunek bankowy.

donekasa3

Takie podwójne przewalutowanie, może dla nas okazać się niezwykle kosztowne. Warto także pamiętać, że wyjeżdżając na wakacje, korzystnie jest przygotować sobie konto walutowe, aby wypłacać pieniądze z bankomatu w walucie docelowej, a nie zaciągaj jej z polskiego konta złotówkowego i wypłacać na przykład w euro, gdyż z każdej takiej transakcji zostanie potrącony spread, co będzie się wiązało z całkiem wysokimi opłatami, których notabene, możemy się w ogóle nie spodziewać.

Jeżeli chcemy jak najbardziej zaoszczędzić na przelewach walutowych i generalnie wymianie walut, zdecydowanie powinniśmy korzystać z kantorów internetowych. Jedną z ciekawszych ofert charakteryzuje się trejdoo.com. Znajdziemy tutaj najkorzystniejszy spread jaki oferuje kantor internetowy. Mamy pewność, że nie przepłacimy na naszej transakcji, i uda nam się maksymalnie zaoszczędzić, na ile jest to oczywiście możliwe.

Dodaj komentarz