wartość paragonu
0

Cała wartość paragonu

Na co dzień robiąc zakupy, czy korzystając z usług nie zwracamy większej uwagi na wydawane nam przez sprzedawców z kas fiskalnych paragony. Często zdarza się, że lądują one po prostu w koszu albo nie zabieramy ich w ogóle z lady sklepu lub puntu usługowego. Tymczasem paragony pełnią bardzo istotna rolę w uczciwym obrocie gospodarczym, na którym powinno nam wszystkim zależeć.

Paragon wart nagrody

nagrody za paragony
https://loteriaparagonowa.gov.pl/

Poprzez ogłoszoną niedawno Narodową Loterię Paragonową Ministerstwo Finansów chce nam uświadomić jak ważne jest wymaganie paragonów od przedsiębiorców. Dzięki nim wspieramy ich uczciwą działalność oraz uczciwą konkurencję na rynku. Niewydawanie paragonów z kas fiskalnych pozwala nieuczciwym przedsiębiorcom zaniżać dochody, a przez to opłacać niższy podatek do Skarbu Państwa. W efekcie tracimy wszyscy, bo państwo ma mniej pieniędzy na wydatki publiczne. Dzięki loterii paragon może mieć nie tylko wartość symboliczną, ale i zupełnie realna w postaci jednej z nagród. Do wylosowania jest kilka nowoczesnych Ipadów, notebooków oraz nowe modele Opla. Z tej perspektywy wartość paragonów w naszych oczach wzrasta znacząco.

Paragon kontra faktura

paragon za zakupy
http://www.mmsilesia.pl

Z kolei osoby prowadzące firmę i odprowadzające do państwowej kasy podatek VAT wiedzą, że na podstawie paragonu nie będą mogli zaliczyć zakupu lub opłaty za usługę do kosztów uzyskania przychodu. Dlatego z punktu widzenia vatowca paragon jest praktycznie bezużyteczny, a koszty na nim wykazane po prostu przepadają. Wyjątkiem są opłaty za autostradę lub bilety przejazdu masowym środkiem transportu, a także paragony spełniające warunki faktury uproszczonej. W przypadku płatników VAT korzystniej jest prosić o faktury za dokonane zakupy lub opłaty za usługi, niż polegać na paragonach.

Dodaj komentarz