0

Asy z rękawa aptekarza

Oferta leków w aptekach jest obecnie bardzo szeroka i  czasem bez fachowej porady ze strony farmaceuty trudno poradzić sobie z wyborem. Dotyczy to oczywiście tylko specyfików sprzedawanych bez recepty, bo w przypadku poważniejszych chorób o kuracji i dostosowaniu do niej odpowiednich lekarstw decydować powinien lekarz. Najczęściej zatem zwracamy się do pani magister lub pana magistra z prośbą o doradzenie skutecznych środków na najbardziej powszechne dolegliwości. Oto kilka asów z rękawa aptekarza:

Co na przeziębienie?

Środki zalecane na przeziębienie zależą od wieku pacjenta, jego kondycji fizycznej, a także stanu zaawansowania choroby. Wielu klientów zgłasza się do aptek w okresie nasilonych zachorowań w celach profilaktycznych. Chcą po prostu wzmocnić swój organizm na tyle, by odeprzeć ataki infekcji czyhające przy każdym spotkaniu z kichającą lub kaszląca osobą. Dobrze jest jesienią stosować suplementy diety bogate w wartościowe składniki odżywcze. Kiedy jednak, mimo wszystko, dojdzie do przeziębienia, niezbędne będzie powstrzymanie infekcji z pomocą  ogólnodostępnych leków przeciwzapalnych, a jeśli objawom towarzyszyć będzie ból mięśni lub gorączka -to również przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Sporo jest specyfików łączących te trzy działania i aptekarz powinien nam doradzić wybór jednego z nich. Jeśli objawy przeziębiania nasilą się lub nie będą mijały, konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.

co na katar
http://www.poradnikzdrowie.pl/

Co na ból głowy?

Ból głowy to dolegliwość, która dotyczy niemal każdego. Jego pojawienie się może mieć związek z wieloma przyczynami, których na pewno nie można bagatelizować. Przyjęcie środka przeciwbólowego i szybkie odczucie ulgi nie powinno nas zwalniać z zainteresowani się tematem, jeśli będzie powracał. Niezbędna będzie wtedy konsultacja lekarska. Doraźnie aptekarz może polecić nam zastosowanie jednej z pastylek lub proszku na ból głowy. Pomóc możemy sobie także sami stosując domowe sposoby na ból głowy takie jak:

  • wypicie szklanki chłodnej wody,
  • przewietrzenie pomieszczenia i kilka głębszych oddechów,
  • zimne okłady na czoło,
  • masaż karku, skroni i czoła,
  • odpoczynek.
pseudofedryna
http://tematy.zdrowie.gazeta.pl/

Co na katar?

Katar to nie tylko objaw przeziębienia, o którym mówiliśmy wyżej, ale również może on być związany z alergią lub wynikać z zapalenia zatok. Wybór odpowiedniego leczenia zależał będzie od rodzaju kataru jaki nas dopadł. Na ten o podłożu alergicznym i występujący przy przeziębieniu dobrze jest zastosować leki zawierające pseudofedrynę. Przy katarze siennym najlepiej zadziała natomiast lek z triprolidyną.  Aptekarz poinformuje nas z pewnością o działaniu substancji czynnej leku takiej jak pseudofedryna , która

  • obkurcza naczynia krwionośne,
  • łagodzi obrzęk błony śluzowej,
  • hamuje cieknący kata i
  • ułatwia oddychanie

źródło obrazka wyróżniającego: www.health-business.pl

Dodaj komentarz