0

5 prostych sposobów na naukę oszczędzania dla dzieci

Nauka zarządzania własnymi finansami to bardzo ważna części edukacji dziecka, a także doskonała inwestycja w jego materialną przyszłość. Wiedza o pieniądzach i praktyczne ćwiczenie mądrego nimi gospodarowania z pewnością zaprocentują. Oto kilka prostych sposobów na naukę oszczędzania, które warto stosować od najmłodszych lat.

5232270530_546891d940_b

1. Tego jak należy obchodzić się z pieniędzmi dziecko uczy się obserwując swoich rodziców. Jeśli zależy nam na tym, by zarządzało nimi rozsądnie, musimy dać mu dobry przykład. Trudno się spodziewać, że dziecko nauczy się oszczędzać, jeśli sami nie mamy takiego nawyku.

2. W przypadku najmłodszych dzieci nauki oszczędzania najlepiej nauczy tradycyjna skarbonka. Na początku nie musimy ustalać konkretnych reguł – ważne jest, by maluch wiedział, że trafiają do niej pieniądze, które później można wydać na upragnioną rzecz.

3. Dawanie kieszonkowego starszakom to doskonały sposób na wyrobienie właściwych nawyków gospodarowania pieniędzmi, ważne jest jednak przestrzeganie kilku zasad. Przede wszystkim kwota nie może być zbyt mała, by dziecko nie wydało jej od razu, ani zbyt duża. Niezbędna jest także konsekwencja, np. kiedy dziecko wydało całą comiesięczną kwotę po tygodniu i chce otrzymać kolejne kieszonkowe.

4. Rodzic powinien pozwolić dziecku na samodzielne gospodarowanie pieniędzmi, nawet jeśli z góry wie, że jego zakup okaże się nietrafiony. Zamiast nakazów i zakazów lepiej stosować rady i wskazówki poparte konkretnymi przykładami.

Savings Money Child Pink Piggy Bank Pig

5. Najlepsze rezultaty przynosi nauka poprzez zabawę, dlatego warto rozejrzeć się za grami edukacyjnymi o finansach. Monopol to tylko jedna z wielu propozycji, które można wykorzystać.

Dodaj komentarz