0

Co warto wiedzieć o dodatkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Stoisz przed wyborem swojego pierwszego ubezpieczenia komunikacyjnego? A może uznałeś, że pora rozszerzyć podstawowe, obowiązkowe OC o autocasco, NNW albo Assistance? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co warto wiedzieć o nieobowiązkowych polisach samochodowych. Zapewnij sobie i Twoim pasażerom bezpieczeństwo.

Czym jest polisa Assistance i kiedy warto ją wykupić?

Assistance to niewątpliwie jedna z mniej znanych polis komunikacyjnych. O ile łatwo sprecyzować zakres AC czy NNW, ona składa się z różnych elementów. W zasadzie lepiej byłoby mówić o ubezpieczeniach niż pojedynczym ubezpieczeniu Assistance. Wynika to z faktu, że w zakres ochrony wchodzą usługi: medyczne, techniczne, informacyjne, prawne…

Osobami, które wybierają Assistance, często są kierowcy wyjeżdżający za granicę. Assistance przydaje im się, gdy potrzebują szybkiej informacji adresie jakiejś instytucji, pomocy tłumacza, odholowania pojazdu do najbliższego warsztatu samochodowego bądź sfinansowania niespodziewanego postoju spowodowanego awarią auta. Ubezpieczony w ramach polisy Assistance otrzyma zwrot kosztów zakwaterowania, wyżywienia i kupowania podstawowych przedmiotów w okresie od awarii do naprawy pojazdu.

Sprawdź najkorzystniejsze ubezpieczenie Assistance w porównywarce KioskPolis.pl, by zapewnić sobie i pasażerom ochronę podczas wyjazdów za granicę i nie tylko.

Autocasco a minicasco

Najpopularniejsze fakultatywne ubezpieczenie samochodowe to oczywiście AC, czyli autocasco. Jeśli Twój pojazd zostanie uszkodzony – z Twojej winy, ale nie tylko, bo również w wyniku działania osób trzecich lub sił natury – otrzymasz koszty na jego naprawę. Możesz liczyć na odszkodowanie także w przypadku kradzieży pojazdu lub wyposażenia oraz szkody całkowitej. W takim przypadku otrzymasz 100% sumy ubezpieczenia.

Minicasco jest wariantem ubezpieczenia autocasco. Odznacza się mniejszym zakresem ochrony, a więc również niższą ceną. Niektórzy wybierają je dobrowolnie, inni zaś nie mają wyjścia, z racji iż ubezpieczyciele nie chcą im sprzedać pełnego autocasco. Dzieje się tak np. gdy posiadasz stary samochód: kilkunasto- czy kilkudziesięcioletni. Naprawa drobnych awarii mogłaby przewyższyć wartość samochodu, a ubezpieczyciel marnowałby pieniądze. Z tego powodu minicasco obejmuje zazwyczaj tylko ochronę w przypadku kradzieży, szkody całkowitej oraz uszkodzeń w wyniku działania sił natury.

Dla kogo jest NNW?

Jeśli spowodujesz szkodę na drodze i doznasz szkód, Twoje auto zostanie naprawione w ramach autocasco. Co jednak z kosztami leczenia Ciebie i Twoich pasażerów? Te zostaną pokryte przez ubezpieczyciela, jeżeli wykupisz NNW. To polisa chroniąca od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Odszkodowanie z NNW wylicza się na podstawie rozległości urazu czy też jego powagi. 100% sumy ubezpieczenia wypłaca się w przypadku inwalidztwa, a także śmierci. Przy mniejszych urazach szkodę ocenia się procentowo i w ten sposób przyznaje środki pieniężne.

Warto pamiętać, że NNW to polisa, którą wykupuje kierowca, ale działa na wszystkich pasażerów przebywających w samochodzie. Z tego powodu chętnie sięgają po nią rodzice, którzy często wożą dzieci.

Dodaj komentarz