O tym, że system podatkowy w Polsce jest skomplikowany i co tu dużo mówić; mało stabilny, wie chyba każdy kto ma styczność z ekonomią w naszym kraju. Jeśli którykolwiek z podatków miałby być natychmiastowo poprawiony, z pewnością większość z nas wskazałby właśnie na podatek od towarów i usług VAT. Dlaczego?
Skutki skomplikowanego systemu podatkowego
Chociaż podstawową stawką podatku VAT w Polsce jest stawka 23%, to jednak istnieje wiele towarów i usług, dla których obowiązują obniżone stawki 8%, 5% i 7%. Poza tym, trzeba pamiętać, o zerowym Vacie dla towarów eksportowanych lub dostarczanych wewnątrz wspólnoty. W gąszczu wyjątków od reguły trudno się poruszać nie tylko przedsiębiorcom ale i zatrudnionym przez nich księgowym. Zasady obliczania VAT-u oraz jego rozliczania z Urzędem Skarbowy, to prawdziwe pole minowe, na którym wyłożyć się mogą nawet eksperci w dziedzinie podatków. Tak skomplikowane procedury wymagają zaangażowania wielu pracowników, w związku z czym koszty administracji są w Polsce rekordowo wysokie i często niewspółmierne do zysków z obrotu towarami lub usługami (zwłaszcza w małych jednoosobowych firmach)
Zalety uproszczenia i ujednolicenia podatku VAT
Uproszczenie i ujednolicenie systemu podatkowego przyniosłoby zatem wymierne korzyści nie tylko samym przedsiębiorcom ale też administracji państwowej, obecnie nadmiernie obciążonej kontrolowaniem zastanego stanu rzeczy. Pomysłów na zreformowanie przepisów dotyczących VAT jest sporo i wciąż rodzą się nowe. (na przykład, co powiedzielibyście na jedną jedyną i uśrednioną stawkę 18%?) Powstają kolejne raporty Komisji specjalnie powoływanych do zbadania sprawy, które przedstawiają jeszcze inne, choć równie ciekawe wizje. Dodajmy, że ujednolicenie stawek podatkowych w Polsce rekomendowane jest także przez Unię Europejską
źródło obrazka wyróżniającego: http://delegate-services.co.uk/