Kto chce poradzić sobie we współczesnym biznesie musi mieć umysł otwarty na ciągle zachodzące w nim zmiany. Nowe technologie, innowacyjne rozwiązania, nowatorskie metody – to wyzwania, którym stawić czoła może tylko otwarta głowa. Do wielu informacji nie jesteśmy jednak w stanie dotrzeć sami. Tu pomagają różnego rodzaju szkolenia biznesowe, szczególnie te typu otwartego, na których mamy szansę spotkać nie tylko otwartych na wiedzę ekspertów, ale także kolegów po fachu zajmujących podobne stanowiska w firmach różnych branż. Takie towarzystwo zdecydowanie sprzyja otwartym dyskusjom na nurtujące nas tematy.
Otwartość szefa to atut
Jak przekonują nas autorzy szkolenia otwartego „ Psychologia szefa – szef to zawód” (zobacz tu) otwartość osób na kierowniczych stanowiskach to kluczowa cecha prowadząca do sukcesu. Dzięki niej możliwe jest wytrenowanie na przykład umiejętności rozwiązywania konfliktów poprzez wchodzenie w rolę mediatora, a nie sędziego. Podczas trzydniowego kursu uczestnicy nie tylko poznają teorię najnowszych badań psychologicznych, ale będą mogli przećwiczyć jak stawiać granice, czy też negocjować z nastawieniem na współpracę.
Nie zawsze gra w otwarte karty
Kto jeszcze nie jest przekonany o tym, że „Handlowanie to gra”, niech lepiej skorzysta ze szkolenia otwartego i podręcznika o tym tytule. Autor uczy i pokazuje na przykładach jak budować dobre relacje z klientem oraz jak rozpoznawać jego rzeczywiste potrzeby. Przy czym ważna jest także osoba samego handlowca i jego satysfakcja z wykonywanej pracy. Przekraczanie osobistych ograniczeń, umiejętność targowania się i radzenia sobie z reklamacjami to tylko niektóre strategie gry między sprzedającym a kupującym.
Sprzedaż – nowe otwarcie
Jednodniowe szkolenia otwarte dotyczące strategii sprzedaży przeznaczone są dla różnego rodzaju odbiorców. Mogą nimi być zarówno członkowie zespołu sprzedaży jak i osoby decyzyjne z działu Hr lub Administracji. Program rozwojowy AIDDA, to doskonała metoda na poszerzenie swoich umiejętności, a także do znalezienia większej motywacji do działania.
Źródło obrazka: axappphealthcarebusinessblog
Wpis interesujący bo akurat szukam jakiś szkoleń dla siebie, żeby podnieść skilla 🙂