0

Jak rzeczywiście działają konta oszczędnościowe?

W ciągu ostatnich kilku lat konta oszczędnościowe stały się bardziej popularnym produktem niż lokaty bankowe. To instrumenty finansowe po które chętnie sięgają zarówno klienci indywidualni jak i firmy. Takie rachunki nie różnią się od klasycznych depozytów wysokością odsetek, jednak w przeciwieństwie do nich nie blokują kapitału. Ich główną zaletą jest możliwość wypłacania środków w dowolnym momencie.

Konta oszczędnościowe są dodatkowymi rachunkami jakie można wybrać do konta bieżącego. Najczęściej są one połączone w  rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowego – ROR i tworzą coś na kształt subkonta. Co prawda niektóre banki oferuje je jako osoby produkt finansowy, jednak jest to opcja stosunkowo rzadka. Ich wysokość oprocentowania jest porównywalna do lokat bankowych, dlatego stanowią dla nich doskonałą alternatywę. Jednak o ile depozyty bankowe są produktem znanym przez szerokie grono klientów, to w przypadku konta oszczędnościowego pojawiają się zazwyczaj różne pytania.

Czy konta oszczędnościowe są rzeczywiście tak atrakcyjne

 Odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od tego jakie są oczekiwania danego klienta w stosunku do produktu oszczędnościowego. Niektóre bowiem banki wymagają minimalnych miesięcznych wpłat na dane konto. W innych nawet najmniejsza kwota jest oprocentowana i przynosi zyski. Zwykle w przypadku rachunków oszczędnościowych można wykonać jedną wypłatę środków w miesiącu za darmo, a za większą liczbę naliczane są dodatkowe opłaty. Można również w ich wypadku trafić na atrakcyjne promocje banków dla nowych klientów, gdzie nie ponosi się żadnych opłat za prowadzenie konta.

money-494163_960_720

Co warto wybrać: konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe

Oba te instrumenty oszczędnościowe są pod wieloma względami bardzo do siebie podobne. W związku z tym, że ich oprocentowanie jest zależne od wysokości stóp procentowych to wysokość naliczanych odsetek w obu przypadkach nie różni się od siebie. Natomiast różni się znacznie sposób oraz struktura oszczędzania. W przypadku lokat zawiera się umowę z bankiem na powierzenie mu określonych środków na dany procent. W przypadku zerwania kontraktu przed czasem zysk nie jest naliczany. Natomiast konto oszczędnościowe to normalny rachunek ale z oprocentowaniem. Oznacza to, że od wszystkich gromadzonych środków naliczane są odpowiednie odsetki. W zależności od banku może to się odbywać co miesiąc, co kwartał lub codziennie.

 

Konta oszczędnościowe są doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą mrozić swojego kapitału na dłuższy czas. Do tego pozwalają one na regularne odkładanie nawet małych sum, na określony procent. Ich mnogość na rynku sprawia, że wybór najlepszego rozwiązania nie jest prosty. Zanim podejmie się decyzję trzeba dokładnie przeczytać regulamin prowadzenia rachunku. Warto jednak szukać takiego produktu, który spełni oczekiwania. Najlepiej wybrać konta w dużych i pewnych bankach, gdyż tylko takie gwarantują atrakcyjne warunki, więcej na: https://www.getinbank.pl/klienci-indywidualni/oferta/konta-osobiste/konto-oszczednosciowe

Dodaj komentarz