Po publikacji wyników referendum w Wielkiej Brytanii odnośnie jej wyjścia z Unii Europejskiej wszyscy poczuliśmy się trochę nieswojo, zwłaszcza że sondaże jeszcze w przeddzień głosowania wskazywały na zwycięstwo prounijnych Brytyjczyków. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna; większość społeczeństwa na Wyspach wypowiedziała się za Brexitem. Dziś nie cichną komentarze dla tej sytuacji bez precedensu. Wiele osób zastanawia się nad wyzwaniami jakie niesie ze sobą Brexit.
Wejście i wyjście z Unii Europejskiej
Do tej pory mówiło się głównie o krajach aspirujących do wstąpienia do Unii Europejskiej, po przegłosowaniu w Wielkiej Brytanii Brexitu, po raz pierwszy trzeba mówić o kraju z niej wychodzącym. Co prawda istnieją procedury przewidziane na taki wypadek, jednak będą one zastosowane po raz pierwszy i stąd spora doza niepewności, co do ich przebiegu. Trzeba wiedzieć, ze kraj występujący z Unii Europejskiej musi się liczyć z niekorzystnymi konsekwencjami takiego kroku i że czekają go renegocjacje współpracy z każdym z krajów UE.
Wpływ Brexitu Na UE i na Wielką Brytanię
Eksperci zwracają uwagę na wzrost kosztów handlu między UE a Wielką Brytanią, związanego z wprowadzeniem cła lub strefy wolnocłowej, która jest kwestią dalszych negocjacji i umów obustronnych. Imigranci będą musieli pokonywać dodatkowe procedury w Wielkiej Brytanii, natomiast niektóre kraje UE mogą spodziewać się powrotu emigrantów z Wysp. Zapewne tym, co skłoniło większość Brytyjczyków do głosowania za Brexitem były spodziewane oszczędności dla budżetu państwa związane z zaprzestaniem płatności składek do UE. Z kolei Unia traci ważnego płatnika netto i można spodziewać się podwyższenia składek pozostałych państw, żeby nadrobić dziurę w budżecie. Znaczenie międzynarodowe Wielkiej Brytanii ulegnie diametralnej zmianie po utracie wpływu na politykę UE, z kolei Unia traci ważnego członka z własną strefa wpływów poza Europą.