0

Co robić, gdy padnie się ofiarą kradzieży danych osobowych?

W dobie powszechnie stosowanych urządzeń mobilnych kradzież wrażliwych danych osobowych, nie należy do rzadkości. O przypadkach wyłudzenia danych, takich jak imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania słyszy się ostatnim czasu coraz częściej, dlatego warto wiedzieć co robić, gdy padnie się ofiarą tego rodzaju przestępstwa.

O tym, że doszło do kradzieży danych osobowych można dowiedzieć się tuż po zdarzeniu, jednak w wielu przypadkach ten przykry fakt zostaje ujawniony dopiero, gdy niczego nieświadoma ofiara kradzieży otrzymuje monity i wezwania do zapłaty długu. W takiej sytuacji nie można zwlekać z działaniem.

 

W razie wyłudzenia i bezprawnego użycia danych osobowych pierwsze należ kroki kieruje się do adwokata, radcy prawnego albo na najbliższy komisariat Policji lub do Prokuratury Rejonowej.

Kolejnym krokiem powinno być poinformowanie instytucji finansowej, która domaga się uregulowania zadłużenia, że powstało w wyniku kradzieży.

 

Pomocne może być także uzyskanie raportu z Biura Informacji Kredytowej, w którym będą zawarte informacje o zaciągniętych zobowiązaniach finansowych z użyciem konkretnych danych osobowych.

Na koniec warto dodać, że w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, o ochronie danych osobowych trzeba pamiętać na co dzień. Służą do tego coraz powszechniej stosowane filtry i różnego rodzaju zabezpieczenia, choć i tak najlepszą ochroną pozostaje przezorność i zdrowy rozsądek.

 

Dodaj komentarz