0

Recykling opakowań

Prowadzenie recyklingu opakowań to nie tylko dobra praktyka, ale wręcz konieczność w dzisiejszych czasach. Obecnie ludzie wyrzucają ogromne ilości różnego rodzaju śmieci, które bez odpowiedniej obróbki zalałyby całą ziemię. Coraz większa świadomość zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw także sprawia, że recykling opakowań staje się coraz bardziej efektywny.

Na czym polega recykling opakowań kartonowych?

Bardzo dużą część odpadów opakowaniowych stanową kartony po płynnej żywności np. po sokach, mleku. Na szczęście mogą one być w łatwy sposób przetworzone w papierniach.  Wyselekcjonowane kartony zalewane są wodą i mieszane, aby ich struktura się rozluźniła. W efekcie materiał jest rozwłókniony i otrzymuje się celulozę w postaci długich włókien. Taki surowiec może zostać ponownie wykorzystany do produkcji papieru lub tektury. Warto wiedzieć, że w taki sam sposób prowadzi się recykling makulatury.

Materiały budowlane z kartonika po mleku?

Co ciekawe recykling opakowań kartonowych może także posłużyć do produkcji materiałów budowlanych. Proces polega na rozdrobnieniu kartonów po płynnej żywności, a następnie podgrzaniu powstałej mieszanki. Wysoka temperatura sprawia, że polietylen zawarty w kartonikach staje się płynny. Stanowi on czynnik wypełniający i wiążący. Po sprasowaniu pod ciśnieniem masy uzyskujemy sztywną, a jednocześnie lekką płytę budowlaną.

Recykling pod kontrolą

Warto wiedzieć, że wszelkie podmioty zajmujące się recyklingiem, a także transportem odpadów muszą działać zgodnie z wytycznymi prawa polskiego oraz unijnego i regularnie poddawać się zewnętrznej kontroli. Audyt recyklera obowiązuje wszystkie przedsiębiorstwa, które wystawiają dokumenty: DPO, DPR, EDPO  oraz EDPR. Również firmy, które prowadzą recykling opakowań kartonowych powinny regularnie być weryfikowane przez niezależnego specjalistę. Szczegółowy przebieg audytu można znaleźć na tej stronie: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/environment/audyt_odzysku_sprzetu_elektronicznego_i_elektrycznego

Dodaj komentarz