Firmy sprzedające energię elektryczną w Polsce działają w oparciu o tak zwane „Rozporządzenie taryfowe” wydane przez Ministra Gospodarki w 2011 r. To właśnie według określonych w nim zasad klienci dzieleni są na grupy taryfowe, na podstawie których naliczane zostają opłaty za zużyty prąd. U wszystkich dostawców energii elektrycznej spotkamy zatem identyczne grupy taryfowe, natomiast opłaty w ich ramach mogą już wyglądać zupełnie inaczej. Warto sprawdzić, który z nich oferuje tańszą energię dla firm.
Energetyczne ABC
Najważniejszym kryterium przyporządkowania do danej grupy jest poziom napięcia w miejscu dostarczania energii klientowi, ale stosuje się także rozróżnienie ze względu na moc określoną w umowie sprzedaży, system rozliczeń i liczbę stref czasowych. I tak klienci z grupy A odbierają prąd o wysokim napięciu (WN), od 60 do 220 kV. W praktyce jest ich bardzo niewielu, ponieważ wysokie napięcie stosowane jest głównie do przesyłania energii na duże odległości (to te wysokie słupy stojące w naszej okolicy). Klienci z grupy B posługują się prądem o średnim napięciu (SN) od 1 do 60KV na przykład do zasilania maszyn elektrycznych o wysokiej mocy. Nasze pociągi jeżdżą właśnie dzięki takiemu zasilaniu, trakcje wzdłuż torów zasilane są prądem o napięciu 3V. Jednak najwięcej klientów znajduje się w grupie taryfowej C, gdzie dostarczany jest prąd o niskim napięciu (nn), wynoszącym 230V. W tej grupie znajdują się wszyscy klienci indywidualni i spora grupa zakładów produkcyjnych liczących na tańszą energię dla firm.
Ryczałty u dostawców energii
Istnieje jednak grupa taryfowa, która nie bierze pod uwagę rodzaju napięcia dostarczanej energii elektrycznej, a rozliczenia za jej zużycie następują na podstawie ustalonego w umowie ryczałtu. Chodzi tu o klientów oznaczanych symbolem „R”, którzy nie posiadają założonych liczników w miejscu poboru energii. Najczęściej są to firmy wykonujące prace w terenie, takie jak omłoty czy cyklinowanie podłóg. Spora grupa ryczałtowców zajmuje się oświetleniem imprez plenerowych lub produkcją filmową. Także oświetlenie reklam, podłączenie syren alarmowych oraz ogrodzenia z elektrycznego pastucha rozliczane są na podstawie ryczałtu. O tym jak kształtują się ceny w tej grupie taryfowej oraz czy jest to sposób na tańszą energię dla firm dowiemy się tutaj: http://www.rwe.pl/pl/msp/oferta/ryczalt-dla-twojej-firmy