zaplecze socjalne
0

Pomieszczenie socjalne w firmie – potrzeba czy wymóg?

Zatrudniając pracowników należy stworzyć im odpowiednie warunki pracy. Nie tylko zorganizować bezpieczne i funkcjonalne stanowiska pracy, ale też pomyśleć o warunkach, w jakich spędzą oni przysługujące im przerwy na odpoczynek i zregenerowanie sił posiłkiem. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów BHP nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom pomieszczenia socjalnego.

Aneks kuchenny czy jadalnia?

czajnik w aneksie kuchennym
http://www.info.biz.pl/

Wielkość i rodzaj wyposażenia pomieszczenia socjalnego w firmie zależy głównie od rodzaju wykonywanej pracy. W większych zakładach produkcyjnych pracownicy mają do dyspozycji stołówkę, w której posiłki przygotowywane są przez firmę zewnętrzną, a jej funkcjonowanie objęte jest odrębnymi przepisami albo jadalnię, najczęściej umieszczoną gdzieś w pobliżu szatni, gdzie pracownicy mogą samodzielnie przygotować sobie coś ciepłego do picia albo podgrzać jedzenie przyniesione z domu. Z kolei w biurach i małych firmach usługowych poprzestaje się na zorganizowaniu aneksu kuchennego, czyli wydzieleniu jakiejś części pomieszczenia, w którym pracownicy będą mogli przygotować kawę czy herbatę, oraz przechowywać, a następnie spożywać kanapki i inne gotowe potrawy.

Wyposażenie pomieszczenia socjalnego

czajniki elektryczne
http://www.tefal.pl/

Niezależnie czy w firmie jest oddzielne pomieszczenie socjalne, czy jedynie aneks kuchenny, należy je odpowiednio wyposażyć, aby służyły pracownikom zgodnie z przeznaczeniem. Dlatego niezbędny będzie zakup mebli takich jak stoliki i krzesła w ilości odpowiadającej liczbie pracowników jednocześnie przebywających na przerwie. Poza tym przydadzą się meble kuchenne, w których będzie można przechowywać kawę, herbatę, cukier oraz inne dodatki. Wreszcie trzeba będzie pomyśleć o sprzęcie AGD, takim jak lodówka, mikrofalówka, ekspres do kawy oraz czajnik elektryczny. Kupując czajniki elektryczne oraz inne urządzenia kuchenne trzeba pamiętać o tym, że będą dość mocno eksploatowane przez różnych użytkowników, dlatego najlepiej wybrać modele znanych marek, które dają gwarancję jakości oraz długie terminy ich żywotności.

Więcej na temat dobrych jakościowo i wytrzymałych czajników elektrycznych oraz innych urządzeń AGD dowiesz się tutaj: http://www.tefal.pl/Przygotowanie-posi%C5%82k%C3%B3w/Czajniki-elektryczne/c/kettles

źródło obrazka wyróżniającego: grebski.pl

Dodaj komentarz