0

Opinie czy fakty – na co zwracać uwagę przy wyborze banku?

Co mamy zrobić najpierw, stając przed wyborem konta w banku? Dokładnie przeanalizować wszystkie podstrony, zakładki i tabelki każdej oferty, czy polegać na opinii internautów?

Pierwszy krok, jaki powinniśmy uczynić przy wyborze banku to nie zaglądanie do Internetu lub dzwonienie do konsultanta, ale przemyślenie własnych potrzeb i oczekiwań. Czy potrzebujemy konta z możliwością darmowych przelewów natychmiastowych, tanich przelewów zagranicznych, a może bezpłatnych wypłat z bankomatów w całej Polsce? Jeśli odpowiemy sobie na tego rodzaju pytania, a następnie sprawdzimy zakres usług banków, wybór banku i konta ograniczy się do kilku, a nie kilkunastu ofert.

Kolejnym krokiem powinno być zapoznanie się z taryfami opłat. Dobre opinie o banku w Internecie nie będą tak zachęcające, jak niskie opłaty za często wykonywane przez nas operacje finansowe. Oczywiście, analizowanie nawet kilku stron z ofertami różnych banków jest dość żmudne i czasochłonne, dlatego warto korzystać z gotowych pomocy, np. porównywarek finansowych.

Porównywarki finansowe to wygodny sposób na porównanie ofert kilku banków. W jednym miejscu otrzymujemy zestawienie opłat i promocji związanych z poszukiwanym przez nas produktem finansowym. Na tego typu stronach znajdujemy także rankingi z liczbą gwiazdek i oceną klientów, jednak korzystając z porównywarek warto skupić się przede wszystkim na „suchych danych”. Dlaczego?

Konsumenci jako jedno ze źródeł informacji traktują także fora i strony z opiniami klientów banku, np. forum Alior Bank, ale czytając takie strony trzeba zachować ostrożność i dystans. Rzadko poświęcamy czas, aby dokładniej zapoznać się z ich treścią, jednak po dłuższej lekturze łatwo zauważyć, że znajdują się tam bardzo indywidualne, często emocjonalne wypowiedzi, które nie mogą być podstawą, a jedynie elementem do zbudowania własnej oceny np. na temat jakości obsługi, czy wygody korzystania z konta bankowego.

Renoma, pozycja na rynku, taryfy opłat, zakres usług – oto twarde argumenty, które w połączeniu z opiniami klienta powinny stanowić złoty środek przy wyborze banku.

Dodaj komentarz