restrykcje w imporcie i ekporcie
0

Odreagujmy sankcje gospodarcze

Ostatnio trudno zachować optymizm słysząc doniesienia o sytuacji politycznej naszego wschodniego sąsiada przeplatające się na zmianę z informacjami na temat kolejnych sankcji gospodarczych. Zakaz handlu, restrykcje, embargo, te słowa wciąż się powtarzają w ustach dziennikarzy i komentatorów. Istnieją różne sposoby na rozładowanie stresu spowodowanego taką masą złych wiadomości. Ja na przykład postanowiłam się o nich trochę więcej dowiedzieć i w ten sposób „oswoić wroga” (choć są i tacy, co widać na obrazku, którzy wprost „leją wroga w pysk”)

Embargo na początek

Zacznijmy od brzmiącego zawadiacko embargo. Mógł je przecież wypowiadać sam Zorro, jako że słowo to pochodzi z hiszpańskiego i oznacza „zajęcie majątku”. Dziś jednak terminu tego używa się do określenia zakazu importu i eksportu w stosunku do danego państwa na wskazane towary. Embargo nakładają rządy lub instytucje międzynarodowe w odwecie za niewłaściwe zjawiska mające miejsce w państwie nim objętym.

Sankcje gospodarcze potem

Przejdźmy do sankcji gospodarczych, które mają bardziej szczegółowy charakter. Przede wszystkim jedno państwo może nałożyć w stosunku do drugiego wysokie cła na określone towary. W ten sposób ograniczy ich napływ na własne terytorium. Jeśli jednak wciąż zainteresowane jest pewną ilością tych towarów, to ustala wtedy kontyngenty, czyli ograniczenia ilościowe na ich wwóz lub wywóz. Mniej więcej ten sam cel mają wszelkie restrykcje importowe i eksportowe. Jeszcze inną formą sankcji gospodarczych mogą być wprowadzone blokady monetarne, uniemożliwiające korzystanie z kont bankowych, a także będące praktycznym zakazem przewozu waluty.

Bojkot w ostateczności

Na koniec omówmy formy bojkotu, który także może mieć spore konsekwencje dla gospodarki bojkotowanego kraju. Jest on najostrzejszą formą protestu wobec wydarzeń mających miejsce w danym państwie. Bojkot to termin pochodzący z angielskiego od nazwiska Charlesa Boycotta, którego okoliczni mieszkańcy zaczęli lekceważyć lub ignorować, po tym jak odmówił zmniejszenia czynszu swoim dzierżawcom. Podobnie dziś w odniesieniu do państw i instytucji bojkot oznacza zerwanie kontaktów handlowych lub stosunków dyplomatycznych w sposób zupełny lub częściowy.

Źródło obrazka: img.interia.pl

 

Dodaj komentarz