OFE AXA
0

Nigdy nie jest za wcześnie, żeby pomyśleć o emeryturze

W natłoku pracy i codziennych obowiązków skupieni jesteśmy na tym, co nas dotyczy dzisiaj; rzadko robimy dalsze plany, niż zakupy na następny dzień. Tymczasem doradcy finansowi przypominają, że nigdy nie jest za wcześnie, by zaplanować swoją emeryturę. Nieważne, czy jesteś w połowie wymaganego do emerytury czasu pracy, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na ścieżce swojej kariery zawodowej, wysokość świadczenia będzie zależeć od decyzji jakie już dziś podejmiesz.

fundusz emerytalny
axa.pl/

Pierwsza praca – pierwsza decyzja w sprawie emerytury

Nawet jeśli jesteś młodą osobą, dopiero wkraczającą na rynek pracy, nie ominą Cię kwestie związane z Twoją przyszłą emerytura. Według obowiązujących w Polsce przepisów w ciągu 4 najbliższych miesięcy po rozpoczęciu zatrudnienia będziesz musiał podjąć decyzję, czy całość Twoich składek emerytalnych ma trafiać do ZUS, czy część z nich przeznaczysz na OFE. Brak dyspozycji w tej sprawie skutkował będzie automatycznym przesłaniem całości składek do ZUS. Tymczasem odpowiednie rozdysponowane Twoich składek i zainwestowanie ich w jeden z otwartych funduszy inwestycyjnych może w przyszłości skutkować większym comiesięcznym świadczeniem na emeryturze.

przyszły emeryt
axa.pl/

Trzymanie ręki na pulsie emerytury

Raz podjęta decyzja o przystąpieniu do konkretnego otwartego funduszu inwestycyjnego nie musi wcale być ostateczna. Aktywni obserwatorzy rynków finansowych łatwo zorientują się w24 sytuacji różnych OFE i być może będą chcieli zmienić swój obecny na nowy. W takim wypadku trzeba liczyć się z jednym z czterech terminów w ciągu roku wyznaczonych przez ZUS na transfery funduszy emerytalnych. Najbliższy termin składania wniosków upływa 25 października, a transfer faktycznie nastąpi w listopadzie. Wszystkie formalności związane ze zmianą OFE załatwić można zdalnie lub z pomocą kuriera i poczty, a jak dokładnie to zrobić, dowiesz się tutaj: https://axa.pl/emerytura/ofe-otwarty-fundusz-emerytalny/

źródło obrazka wyróżniającego: axa.pl

Dodaj komentarz