0

Księgowa – sprawdź, czym się kierować przy jej wyborze

Księgowa to osoba odpowiedzialna za szereg istotnych czynności niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Odpowiada za kontakt z urzędem skarbowym, oblicza podatki, składa niezbędne deklaracje i załatwia wszystkie formalności, a także dba o jakość prowadzonych dokumentacji finansowych. Jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko, więc zanim zdecydujemy się na zatrudnienie konkretnej osoby warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Wykształcenie księgowej

Księgowa w Krakowie oraz w każdym innym mieście, która chce mieć duże szanse na zatrudnienie powinna posiadać wyższe wykształcenie, najlepiej związane z kierunkiem studiów ekonomicznych z zakresu rachunkowości. Od roku 2013 w Polsce obowiązuje prawo, które pozwala wykonywać ten zawód bez ukończonej określonej specjalizacji. Mimo to warto kierować się tym specyficznym wykształceniem, a także zwrócić uwagę na ukończone kursy. Osoba, która ma zamiar pracować na tak odpowiedzialnym stanowisku powinna zdobyć podstawy zawodu właśnie na studiach, natomiast dodatkowe szkolenia powinny pozwolić jej w większym stopniu być na bieżąco z bieżącymi regulacjami prawnymi.

Doświadczenie zawodowe

Niebagatelne znaczenie w pracy w księgowości ma doświadczenie zawodowe. Niekoniecznie musi być ono związane z samodzielnym prowadzeniem ksiąg rachunkowych. Nawet pracując jako pomocnik księgowego można być na bieżąco z aktualnymi zasadami obowiązującymi w świecie finansowym. Warto zwrócić uwagę nie tylko na wieloletnie doświadczenie, ale również na to czy w trakcie wykonywania obowiązków były przeprowadzane dodatkowe kursy doszkalające. Można także sięgnąć po profesjonalne usługi księgowe o których można przeczytać więcej na stronie https://fcenter.pl/.

Cechy dobrej księgowej

Oprócz wykształcenia i doświadczenia istotne znaczenie mają także pewne cechy charakteru, które można zauważyć już nawet w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dobra księgowa powinna być otwarta na nieustanne zwiększanie własnej wiedzy. Polskie prawo ulega nieustannym zmianom, więc warto śledzić takie informacje i być gotowym na to, aby wcześniej wdrożyć odpowiednie działania w firmie.

Dobra księgowa powinna być kontaktowa i przekazywać informacje w sposób zarówno profesjonalny, jak i zrozumiały dla osób bez wykształcenia związanego z rachunkowością. Powinna ona przekazywać ważne komunikaty wraz z jasnymi wskazówkami. Aby móc nawiązać dobrą i owocną współpracę z taką osobą potrzebne jest także wzajemne zaufanie oraz gotowość pomocy w każdej, nawet najbardziej błahej kwestii.

Dodaj komentarz