0

Emerytura w Polsce – jak się na nią przygotować?

Zapewne każdy z nas myśli czasem o tym, jak dobrze będzie przejść na emeryturę. Nie ma w tym nic dziwnego – emerytura daje nam możliwość spokojnego bytu podczas jesieni życia i umożliwia odpoczynek po długich i trudnych latach pracy zawodowej. Niestety praktyka pokazuje, że często okres naszej emerytury może być daleki od naszych oczekiwań i kwota otrzymywana z ZUS nie będzie wystarczająca na pokrycie wszystkich naszych potrzeb. Jak może wyglądać emerytura w Polsce i dlaczego dodatkowe zabezpieczenie, takie jak IKE lub IKZE to bardzo dobry pomysł?

Emerytura w Polsce

Każdemu z nas należy się zasłużony odpoczynek po ukończeniu wyczerpującej i długiej aktywności zawodowej. Niestety nie zawsze może to wyglądać w ten sposób – ciężko będzie nam skupić się na odpoczynku, kiedy zmuszeni zbyt niską emeryturą będziemy musieli wrócić do pracy, żeby mieć fundusze na pokrycie wszystkich naszych potrzeb.

Zgodnie ze statystykami, średnia emerytura w Polsce wynosi około 2600 złotych brutto, co jest praktycznie o połowę niższą kwotą, niż średnie wynagrodzenie w naszym kraju. Nie napawa to przesadnym optymizmem, zwłaszcza jeśli dodamy do tego fakt, że nie każdy będzie mógł liczyć na świadczenia o podobnej wysokości. Najniższa emerytura w Polsce wynosi na ten moment około 1300 złotych brutto, co z całą pewnością nie będzie kwotą, która pozwoli nam się zrelaksować na emeryturze.

Czy da się jakoś zabezpieczyć, na wypadek otrzymywania zbyt niskich świadczeń emerytalnych? Wielu emerytów decyduje się po prostu na kontynuację pracy zawodowej w celu polepszenia swojego standardu życia, jednak trudno nazywać to rozwiązanie optymalnym. Żeby uniknąć takich sytuacji na emeryturze, lepiej będzie pomyśleć o tym wcześniej – pomocne mogą się okazać takie narzędzia jak IKE i IKZE, które pozwalają na zwiększenie naszej emerytury we własnym zakresie.

IKE i IKZE – zabezpieczenie na czas emerytury

IKE to Indywidualne Konto Emerytalne, natomiast IKZE to Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Obie te rzeczy są elementem III. filaru emerytalnego, który pozwala nam gromadzić kapitał na emeryturę na własną rękę.

IKE i IKZE mogą przybierać różne formy – nie jest to jednolity produkt finansowy, lecz raczej szereg możliwości. Możemy się zdecydować na IKE i IKZE w postaci kont oszczędnościowych, lokat, obligacji i innych instrumentów finansowych, w zależności od tego, czy cenimy sobie potencjalnie większy zysk, czy większe bezpieczeństwo naszego kapitału.

Kiedy można wypłacić pieniądze z IKE lub IKZE?

Z uwagi na fakt, że IKE i IKZE są produktami, które mają zabezpieczać nasz byt na czas emerytury, najkorzystniejsze jest wypłacenie zgromadzonych środków w wyznaczonym czasie. Jest on określony przez wiek posiadacza i w wypadku IKE wynosi 60 rok życia, natomiast w wypadku IKZE 65. Żeby wypłacić środki zgromadzone na IKE lub IKZE i skorzystać z pełni przysługujących nam ulg podatkowych, trzeba nie tylko ukończyć odpowiedni wiek, ale także spełnić określony warunek. Wypłaty można dokonać, kiedy dokonaliśmy przynajmniej 5 dowolnych, rocznych wpłat, od czasu założenia konta.

Dlaczego IKZE i IKE to dobry wybór?

IKE i IKZE to bardzo dobry wybór, jeśli martwimy się o swoje dochody na emeryturze. Ogromną zaletą tych opcji jest fakt, że nie posiadają one dolnego limitu wpłat – oznacza to, że możemy wpłacać na nie nawet bardzo małe kwoty, które nie obciążą naszego budżetu.

Warto tutaj zauważyć, że IKE i IKZE nie wykluczają się wzajemnie. Posiadacz IKZE może założyć dodatkowe IKE i odwrotnie. Jest to zdecydowanie warte uwagi, gdyż IKE i IKZE, jak wszystkie inne opcje, mają swoje plusy i minusy – przykładowo kwota wpłat na IKE może być większa niż na IKZE, jednak to drugie oferuje nam więcej ulg podatkowych.

Dodaj komentarz