0

Kredyt 50/50 na zakup auta – o czym musisz wiedzieć

Kredyty krótkoterminowe kuszą zerowym oprocentowaniem, jednak trzeba się liczyć z opłatą przygotowawczą i obowiązkowym ubezpieczeniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby uzyskać jak najlepsze warunki.

W odróżnieniu od standardowego kredytu na auto, który można wziąć nawet na 10 lat, kredyt 50/50 jest tylko dwuratowy i udzielany najczęściej na rok. Procedura jest bardzo prosta: wpłacamy połowę ceny auta, a pozostałą część dopłacamy po 12 miesiącach. Dla osób dysponujących wolną gotówką, dla których wpłata własna w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych jest możliwa, to rzeczywiście korzystne rozwiązanie, bo kredyt jest nieprocentowany.

Większość kredytobiorców oferuje 50/50 w ramach czasowych promocji i tylko na wybrane modele – traktując tę opcję jako reklamę. Lepsze warunki proponują zazwyczaj banki samochodowe, jak na przykład RCI Banque finansujący zakup Dacii: http://www.daciafinansowanie.pl/kredyt-50/50 – wówczas jedynym obciążeniem, jakie poniesiemy, będzie opłata przygotowawcza 5%, która dotyczy czynności administracyjnych związanych z przygotowaniem dokumentacji i obsługą kredytu. Korzystne warunki, jakie proponują banki samochodowe wynikają z ich specyfiki – jako finansowe ramiona koncernów, bardzo często łączą własne promocje z tymi oferowanymi przez producenta/dealera. Czasem umożliwiają oddanie starego auta w rozliczeniu (co pozwala obniżyć koszt raty), a w innym momencie oferują dodatkowe wyposażenie.

Tak jak w przypadku wszystkich kredytów, musimy uwzględnić również koszt ubezpieczenia – w końcu dla każdego banku kredyt to ryzyko, więc chce się zabezpieczyć na wypadek naszej śmierci i trwałej niezdolności do pracy, a bardzo często również od utraty pracy i wystąpienia szkody całkowitej auta. W takim przypadku przydaje się GAP (Guaranteed Asset Protection), będące uzupełnieniem wobec AC na wypadek kradzieży, pożaru, wypadku itp.

Procedury przyznawania kredytów krótkoterminowych są bardzo proste, więc o ile w porę skompletujemy dokumenty potwierdzające nasze dochody i tożsamość, tego samego dnia otrzymamy decyzję.

Osoby prywatne, którym kończy się lokata, otrzymały spadek czy duża premię, raczej nie znajdą lepszej oferty finansowania auta. Tym bardziej, jeśli za rok spodziewają się znów zastrzyku gotówki albo są w stanie przez ten czas potrzebną kwotę odłożyć. Z opcji krótkoterminowych kredytów mogą skorzystać również przedsiębiorcy – dla których ze względu na płynność finansową, jest to lepsze rozwiązanie niż zakup za gotówkę.

Dodaj komentarz