0

Kradzież danych i wyłudzenie pieniędzy – co robić w takiej sytuacji?

Elektroniczna bankowość, pożyczki online, zakupy w sieci – Internet uznajemy za dobrodziejstwo naszych czasów, a jednak niesie on szereg zagrożeń, jak choćby kradzież danych osobowych i wyłudzanie pieniędzy od instytucji finansowych. Co zrobić, gdy padnie się ofiarą takiego przestępstwa?

Do wyłudzenia pieniędzy na cudze dane osobowe może dojść np. w wyniku kradzieży dokumentów. Warto się pilnować także w sytuacjach związanych z korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Zdarzają się bowiem włamania się na konto mailowe, czy snooping, czyli wzrokowa kradzież danych. Mimo technologii zabezpieczających strony internetowe, wciąż zdarzają się przypadki kradzieży danych wpisywanych w różnego rodzaju formularzach internetowych. Niestety, o tym, że padło się ofiarą tego rodzaju przestępstwa można się dowiedzieć dopiero po fakcie, np. po otrzymaniu listu z wezwaniem do zapłaty. Co robić w takiej sytuacji?

Udzielenie wyjaśnienie pożyczkodawcy niestety nie wystarczy. Ofiara kradzieży danych i wyłudzenia pieniędzy na swoje nazwisko musi jeszcze postarać się udowodnić, że nigdy nie dysponował środkami, o których zwrot ubiega się firma finansowa. W przypadku kradzieży dokumentu i zgłoszenia tego faktu na policji, pomocne będzie potwierdzające to pismo.

Kolejnym krokiem jest napisanie odwołania do pożyczkodawcy. Trzeba w nim wykazać, że nie dokonało się przelewu weryfikacyjnego ze swojego rachunku, a pożyczona kwota nie trafiła na nasz rachunek. Jeśli już zostało wszczęte postępowanie egzekucyjne przez komornika, można je zaskarżyć. W przypadku umów zawieranych w punktach stacjonarnych, poprosić o okazanie umowy z podpisem. W niektórych przypadkach konieczne może być także skorzystanie z pomocy prawnika lub grafologa.

Najważniejsze w takich sytuacjach są spokój i rozwaga, które pomogą podjąć najbardziej skuteczne działania.

Dodaj komentarz