księgowy ar
0

Kontaktowy księgowy potrzebny od zaraz

Wiele międzynarodowych korporacji otwiera obecnie nowoczesne centra księgowe w naszym kraju, które zaczynają gorączkowo poszukiwać pracowników. Ogłoszenia o pracę na stanowiskach księgowego AR, AP lub GL dominują portale kadrowe. Nie wszyscy jednak znają te skróty, a co za tym idzie – nie bardzo orientują się na czym polegają zadania takich pracowników. Analizując z grubsza zakres ich obowiązków, można powiedzieć, że oprócz posiadania wiedzy księgowej z pewnością muszą to być osoby kontaktowe.

Kontakt z klientem

Księgowy AR (skrót od angielskiego Accounts Receivable) zajmuje się sprzedażą. Do jego zadań należy wystawianie faktur sprzedażowych, a po otrzymaniu zapłaty księguje je na odpowiednie konta. Do tego od czasu do czasu musi skontaktować się z klientami osobiście uzgadniając z nim salda albo zapytując o dużo mniej przyjemną sprawę, jaką jest wysłane kilka tygodni wcześniej wezwanie do zapłaty.

Kontakt z dostawcami

Z kolei księgowy AP (Accounts Payable) przejmuje całą stronę zakupową firmy. Między innymi księguje faktury zakupowe, zarówno te generujące koszty, jak i te dotyczące zakupu towarów czy środków trwałych. Ponadto zleca przelewy za te faktury, tak więc siłą rzeczy pozostaje w kontakcie z dostawcami, którzy mogą go zapytywać o salda i płatności.

Kontakty przeróżne

Chyba najszerszy zakres obowiązków ma księgowy GL (ang. General Ledger). Zresztą może on być modyfikowany, w zależności od potrzeb firmy, czy branży jaką reprezentuje. Najogólniej mówiąc, osoba zajmująca to stanowisko weryfikuje poprawność zapisów, uzgadnia salda kont i salda bankowe, księguje i weryfikuje wynagrodzenia. Dostęp do tak wielu danych umożliwia jej sporządzanie sprawozdań do wielu instytucji takich jak GUS czy NBP, co również może zlecić jej pracodawca.

Dodajmy, że większość stanowisk księgowych AR, AP i GL ma miejsce w międzynarodowych koncernach, których kontrahenci i pracownicy pochodzą z różnych krajów. Dlatego też od kandydatów oczekuje się biegłej znajomości przynajmniej jednego języka obcego.

Dodaj komentarz