Zakup auta do firmy wiąże się z rozstrzygnięciem wielu kwestii. Trzeba zdecydować o parametrach, które najlepiej sprawdzą się w przypadku naszego przedsiębiorstwa i które zapewnią bezpieczne i ekonomiczne użytkowanie. Kwestia napędu jest tutaj priorytetem, ponieważ on wpływać będzie zarówno na komfort jazdy jak i koszty późniejszej eksploatacji. Jak zatem zdecydować o wyborze silnika benzynowego czy diesla?
Diesel na naprawdę długie trasy
Jeśli zakładamy, że auto służbowe służyć bezie pracownikom firmy do częstych wyjazdów w długie trasy, zdecydujmy się na silnik diesla. Pamiętajmy jednak, że długie trasy, to pojęcie subiektywne i dlatego warto powołać się w tym przypadku do danych statycznych. Jeśli, tak jak przeciętny polski kierowca przejeżdżamy w naszej firmie około 15 tys km rocznie, to raczej diesel nie jest dla nas najlepszym wyborem. Ten opłaca się dopiero od 40-15 tys km rocznie.
Silnik benzynowy dla naprawdę wymagających
Wokół silników benzynowych zdążyło się nagromadzić wiele mitów, które negatywnie odnoszą się do ich osiągów oraz wytykają im nadmierne zużycie paliwa. Tymczasem nowoczesne silniki TSI obalają te mity całkowicie. Przede wszystkim ze względu na dwie innowacyjne zmiany w ich konstrukcji:
- turbosprężarkę – zasilającą silnik dodatkową porcją sprężonego powietrza i tym samym zwiększającą jego moc,
- bezpośredni wtrysk paliwa – który zmniejsza zużycie paliwa i emisję spalin.
Jaki model silnika benzynowego wybrać?
Na początek ważne jest zdefiniowanie potrzeb firmy:
- długości tras,
- rodzaj nawierzchni, terenu i dróg, po których najczęściej będzie się jeździć,
- liczbę przewożonych osób.
To istotne parametry dla określenia, jakiej mocy silnik będziemy potrzebować, przy czym warto zrezygnować z powszechnego przekonania, że im większy silnik tym większe osiągi. Argumenty przeciw temu twierdzeniu znajdziecie tutaj: http://www.skoda-auto.pl/oferta/jaki-silnik-wybrac