Przyglądając się stawkom podatkowym obowiązującym dla ryczałtowców, można odnieść wrażenie że prawodawca faworyzuje niektóre grupy przedsiębiorców wymagając od nich płacenia niższych podatków. Jeśliby kierować się jedynie skalą podatkową na ryczałcie, to najbardziej opłacałoby się prowadzić biznes związany z gastronomią lub drobnym handlem, a nie z fryzjerstwem, ponieważ ci pierwsi płacą podatek w wysokości 3 %, a ci drudzy już 8.5 %. Z tego zatem powodu fryzjerzy nie mogą czuć się faworyzowani przez Fiskusa. A jak się rzecz ma w przypadku innych branż?
Ograniczenia w dostępie do ryczałtu
Prawodawca przewidując, że ryczałt będzie atrakcyjną formą opodatkowania dla wielu przedsiębiorców wprowadził szereg ograniczeń mających na celu dokładne określenie, kto może zostać ryczatłtowcem, a kogo obowiązywać będzie skala podatkowa. Przypomnijmy, że firmy rozliczające się na na zasadach ogólnych mają stawki podatkowe w wysokości 18 % na pierwszym progu i aż 32 % na drugim progu. Zakładając dochody wyższe niż limit pierwszego progu warto zdecydować się na jednolity podatek liniowy. Jednak i w tym przypadku stawka podatkowa jest dużo wyższa niż w większości na ryczałcie i wnosi 19%.
Różne stawki w różnych branżach
Ryczałt, ryczałtowi nierówny i rożne grupy przedsiębiorców odprowadzają do Urzędów Skarbowych różne procentowo części swoich dochodów. I tak właściciele placówek gastronomicznych i handlowych z wyłączeniem tych handlujących wysokoprocentowym alkoholem zapłacą nie więcej niż 3 % podatku, natomiast biznesmenów działających w branży budowlanej obowiązuje stawka podatku w wysokości 5.5 procent. Trochę więcej, bo 8.5 procent zapłacą fryzjerzy, kosmetyczki i właściciele salonów masażu. Natomiast firmy związane z usługami parkingowymi i wynajmem samochodów mają wyznaczoną stawkę podatku na 17%. Ryczałtowcy odprowadzający największy, bo aż 20 procentowy podatek na ryczałcie, to przedstawiciele wolnych zawodów, takich jak lekarz, pielęgniarka, czy weterynarz.
Więcej informacji na temat stawek podatkowych oraz stosowania podatku zryczałtowanego znajduje się pod poniższym linkiem: https://firmowi.pl/uploads/reports/koszty-w-firmie-poradnik-dla-przedsiebiorcow.pdf