0

Zarabianie na blogach – od czego zacząć?

W dobie upowszechniania się pracy zdalnej coraz więcej osób pragnie dołączyć do grona zarabiających bez wychodzenia z domu. Jedną z opcji może być prowadzenie bloga, które wydaje się najprostszym i najprzyjemniejszym sposobem na dodatkowy dochód.

Pasja to podstawa
Tu pojawia się jednak pewien paradoks – aby zarabiać na blogu, nie można go zakładać nastawiając się przede wszystkim na zyski finansowe. Tym, co przyciąga czytelników, a co za tym idzie reklamodawców, jest pasja, konik, których owocem jest wartościowa treść. Ogromne znaczenie mają także zdjęcia i ogólna estetyka bloga. Tego wszystkiego nie da się osiągnąć bez zaangażowania i ciężkiej pracy, dlatego myli się ten, kto sądzi, że zarabianie na blogach to banalne, nie wymagające wysiłku zajęcie. Bardzo często najlepsze blogi są efektem wielu miesięcy, a nawet lat, twórczej pracy, która początkowo nie przynosiła żadnych pieniędzy. Dlatego każdy, kto zastanawia się jak zarobić pisząc bloga, najpierw powinien zadać sobie pytania: co lubi najbardziej, na czym zna się najlepiej, w co jest gotów szczerze się zaangażować na dłuższy czas i czym chciałby się dzielić ze swoimi czytelnikami tak, aby pobudzić ich ciekawość. Warto w tym miejscu powiedzieć, że bardzo ważną kwestią w dobrze tematyki bloga jest znalezienie własnej niszy. W niemal każdej branży, zwłaszcza modowej, parentingowej, kulinarnej, istnieje tysiące blogów, dlatego jeśli nowy blog ma mieć szanse powodzenia, musi się wyróżniać.

Podsumowując: cieszące się popularnością, ciekawe blogi to takie, które wywołują emocje, poruszają ciekawość czytelników, a do tego odznaczają się wysoką jakością treści i estetyką.

Własna marka – bezcenna dla blogera
Jeśli już wiadomo o czym będzie blog, pierwszy krok został wykonany. Kolejny, znacznie trudniejszy i czasochłonny to wypracowanie własnej marki. Blog, który ma zarabiać musi być jak firma, która ma swoich stałych, zaufanych klientów. Wybierając ubrania, kosmetyki, samochody, banki czy jakikolwiek innych produkt lub usługę, zwykle kierujemy się znajomością marki i przekonaniem co do jej jakości. Podobnie jest z blogiem – pewność czytelników, że bloger jest ekspertem w danej dziedzinie, a posiadana przez niego wiedza przynosi efekty, np. pomoże pomnożyć oszczędności w domowym budżecie lub wypracować zgrabną sylwetkę po ciąży, zwiększa zaufanie i wiarygodność blogera. Jak to osiągnąć? Odpowiedź tkwi w tym, co leży u początku bloga – autentycznej pasji, znajomości tematu, wiedzy i doświadczeniu, którymi bloger dzieli się z innymi. Z pewnością w budowaniu własnej marki pomaga poparcie przekazywanej treści wykształceniem, doświadczeniem, współpracą z markami, instytucjami, znanymi osobami.

Jeśli docelowo blog ma stać się źródłem dochodu, od początku należy budować swoją osobistą markę.

Jak zarabiać na blogu – podstawowe sposoby

Zamieszczanie reklam
Reklamy umieszczanie za pomocą systemów, takich jak AdSense, to najprostszy, łatwo dostępny i jeden z pierwszych sposobów, po które sięgają blogerzy. Nie zapewnia wysokich zysków (te zależą od oglądalności), ale pozwala przewidzieć zarobki w kolejnym miesiącu, daje stały dochód, nie wymaga wiele pracy, a reklamy mogą być powiązane z tematyką bloga.
Warto w tym miejscu przypomnieć o tym, co jest oczywiste dla czytelnika bloga, a o czym niekiedy zapominają sami blogerzy – natłok, a niekiedy nawet umiarkowana ilość reklam może przeszkadzać w odbiorze może bloga.

Programy partnerskie i afiliacyjne
Chodzi o generowanie zysków z prowizji ze sprzedaży, która miała miejsce dzięki reklamie na blogu. W ten sposób mogą zarabiać nawet blogi bez dużej oglądalności, a ten sam wpis może zarabiać przez długi czas. Z drugiej strony, programy afiliacyjne nie gwarantują stałego dochodu, a na napływ środków trzeba czasem długo czekać.

Publikowanie artykułów sponsorowanych
Publikowanie artykułów sponsorowanych jest łatwo dostępne, mało wymagające w przypadku artykułów gotowych, a kilka takich wpisów w miesiącu może zapewnić odczuwalny napływ pieniędzy. Trzeba jednak liczyć się z tym, że im więcej artykułów sponsorowanych, tym mniejsza wiarygodność bloga.

Współpraca z markami i agencjami
Ta opcja jest dostępna dla rozpoznawalnych blogów ze znaczną oglądalnością, jednak może na nią liczyć coraz większa liczba blogerów. Jeden tekst w ramach tego typu współpracy może przynieść dochód rzędu od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku współpracy ze znanymi markami dodatkowym profitem jest prestiż blogera. Oczywiście, takie rozwiązanie ma także wady, np. konieczność negocjacji, nanoszenia poprawek, długiego terminu oczekiwania na wynagrodzenie.

Własny sklep/ prowadzenie szkoleń/ płatne materiały
Wolność od zewnętrznych partnerów i możliwość niezłych zarobków to chyba najważniejsze zalety tego sposobu spieniężania bloga. Zakładając własny sklep lub sprzedając usługi związane z tematyką bloga, autor zachowuje kontrolę i niezależność nad swoim projektem, co może mieć szczególne znaczenie dla osób, które blogowaniem chcą zastąpić pracę na etacie. Własny biznes powiązany z tematyką bloga z czasem może stać się głównym źródłem dochodu i choć nie będzie to możliwe bez założenia działalności gospodarczej i związanych z tym formalnościami, może to być najbardziej satysfakcjonujący sposób zarabiania na blogu.

Dodaj komentarz