0

Rodzaje kas fiskalnych

Obowiązkiem każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest posiadanie własnej kasy fiskalnej.

Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom tych urządzeń fiskalnych.

Rodzaje kas fiskalnych

Kasy fiskalne dzieli się na cztery podstawowe grupy:

  • kasy przenośne,
  • kasy jednostanowiskowe,
  • kasy systemowe,
  • kasy komputerowe.

Kasy przenośne

Te urządzenia fiskalne wyróżniają się przede wszystkim mobilnością. Do ich głównych zalet można zaliczyć: kompaktowość, niewielkie rozmiary, wielofunkcyjność, bardzo dobrą odporność na działanie czynników zewnętrznych, wbudowany stabilizator rolek papieru, a także posiadanie akumulatora, która zapewnia sprawne funkcjonowanie nawet wówczas, gdy brakuje zewnętrznego źródła prądu. To wszystko sprawia, że doskonale nadają się do handlu obnośnego. Podstawowym mankamentem tych kas jest niska wygoda użytkowania w sytuacji dużego obrotu, co powoduje, że nie są one zalecane do dużych obiektów typu hipermarkety.

Kasy jednostanowiskowe

Te kasy fiskalne aktualnie cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Są one stosowane właściwie w każdym rodzaju sklepu. Cechują się dobrą wydajnością oraz stosunkowo pokaźnym rozmiarem. Bardzo dużą zaletą większości tego typu produktów jest możliwość podłączania do nich rozmaitych urządzeń pomocniczych, np. wagi, skanera kodów kreskowych czy też komputera. Ich wadą jest problematyczne dopasowanie odpowiedniego programowania. W przypadku pewnej liczby modeli jest to bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe.

Kasy systemowe

To rozwiązanie jest dedykowane w szczególności dużym sklepom, w których współpracują one z komputerem, a także pozostałymi kasami. Ich cechą wspólną z kasami jednostanowiskowymi jest możliwość podłączania do nich urządzeń zewnętrznych, ale odróżnia je większa kompatybilność z nimi. Do ich zalet można zaliczyć m.in. dużą pojemność bazy towarowej, a także umożliwianie obsługi kart lojalnościowych czy też bufora pozycji paragonowych.

Kasy komputerowe

Są to urządzenia fiskalne nowej generacji, które w doskonały sposób łączą w sobie funkcje drukarki fiskalnej oraz komputera. Posiadają monitor i wykorzystują odpowiedni program magazynowy, dzięki czemu oferują znacznie większe możliwości niż tradycyjne kasy. Ponadto można do nich podłączyć różnego rodzaju urządzenia zewnętrzne.

Dodaj komentarz