0

Przechowywanie leków niebezpieczne dla zdrowia

W każdym domu z pewnością można znaleźć apteczkę pełną leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, przeciwwirusowych, witamin i suplementów diety i środków odkażających. Preparaty te doskonale sprawdzają się przypadku drobnych infekcji, dolegliwości czy skaleczeń. Niestety często są przechowywane w niewłaściwy sposób oraz w nieodpowiednich warunkach. Co więcej wiele osób sięga po leki, nie sprawdzając daty przydatności czy przeciwwskazań znajdujących się na opakowaniu. Konsekwencje takiego postępowania mogą być tragiczne!

Skutki niewłaściwego przechowywania leków

Przy wyborze miejsca na domową apteczkę szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na temperaturę i wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie. Czynniki te mogą bowiem nieodwracalnie zmienić właściwości poszczególnych preparatów, powodując przemianę substancji czynnej w zupełnie inną. Leki stają się wówczas śmiertelnie niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Wiele osób nieświadomie naraża swoje zdrowie i ryzykuje obniżeniem skuteczności terapii. Do grupy leków, które zmieniają swój skład pod wpływem wysokiej temperatury lub ekspozycji na słońce należą między innymi: antybiotyki, insuliny, środki uspokajające, adrenergiczne, antykoncepcyjne czy zawierające hormony. Zbyt duża wilgotność natomiast może zaburzyć odczyt na paskach diagnostycznych mierzących poziom cukru we krwi. Wystarczy przestrzegać kilu podstawowych zasad, aby leki spełniały swoją funkcję w stu procentach.

Odpowiednie warunki dla leków

Domowa apteczka pierwszej pomocy powinna znajdować się w chłodnym i suchym miejscu poza zasięgiem dzieci. Temperatura powietrza pomieszczenia, w którym będą przechowywane leki nie może być niższa niż 15 stopni i wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Optymalny poziom wilgotności powietrza dla środków farmaceutycznych wynosi natomiast 70%. Zdecydowanie należy wykluczyć łazienkę i kuchnię. Warto kilka razy w roku przejrzeć zawartość domowej apteczki, aby usunąć przeterminowane i nieszczelne preparaty. Leków nie wolno wyrzucać do śmieci. Przeterminowane lub niewykorzystane środki można wrzucić do specjalnego pojemnika znajdującego się w każdej aptece.

Dodaj komentarz