zbieranie emerytury
0

Prywatna emerytura sposobem na zabezpieczenie starości

Od 34 lat mam do czynienia z produktami niemieckimi, zapewniającymi zabezpieczenie emerytalne i od lat zarówno sam z nich korzystam jak i polecam moim klientom i członkom Klubu Bogatego Rentiera. Dlaczego czerpię inspirację właśnie od naszych zachodnich sąsiadów?

Niemcy po prostu wiedzą, jak to robić i robią to niezwykle skutecznie. Pewnie sami już zauważyliście, że większość podróżujących emerytów, których można spotkać za granicą to właśnie Niemcy. Wynika to z ich praktycznego podejścia do pieniędzy. W Niemczech istnieją oczywiście, tak jak i u nas, państwowe systemy zapewniające zabezpieczenie finansowe na starość. Niemcy jednak w przeciwieństwie do Polaków zdają sobie sprawę z tego, że państwowy system emerytalny to nie wszystko – należy zapewnić sobie zaplecze finansowe innego rodzaju.

I dlatego właśnie statystyczny Niemiec zaczyna oszczędzać, idąc już do pierwszej pracy, bo wie, że jego oszczędności to przede wszystkim jego sprawa, zadanie i, w przypadku efektów, zasługa. Wie, że nawet jeśli odłoży „śmiesznie małą” sumę na koniec miesiąca, to z czasem i po latach suma ta może urosnąć do bardzo porządnych rozmiarów – zwłaszcza jeśli będzie od razu odpowiednio inwestowana.

Gdy mowa o oszczędzaniu na prywatną emeryturę, najczęściej pojawiają się głosy „nas na to nie stać!”. Stać Cię – musisz przestać używać wymówek i zacząć od najmniejszych sum, stopniowo je zwiększając. Osoby, które zarzekają się, że brak im pieniędzy na comiesięczne oszczędzanie, to najczęściej Ci, którzy nawet zarabiając 100 tysięcy, wydawaliby 110. To kwestia tylko i wyłącznie silnej woli oraz nabycia umiejętności odsuwania przyjemności w czasie. Wówczas oprócz emerytury państwowej będziesz mógł liczyć na pasywny dochód z własnych oszczędności.

Dobrym rozwiązaniem przy inwestowaniu oszczędności na emeryturę (oraz aby móc płacić samemu sobie) jest znalezienie rozwiązania bezpiecznego, elastycznego oraz koniecznie takiego, które będzie przynosić dochody przewyższające inflację w danym roku. W Klubie Bogatego Rentiera od 11 lat mam również takie rozwiązanie fundamentalne – chodzi o pewną emeryturę, ale jest to rozwiązanie dla ludzi, którzy są bardziej „wyedukowani finansowo”. Jest zaledwie 4% firm na świecie, które mają takie rozwiązania. Reszta, czyli 96%, posiada rozwiązania zupełnie inne, na które większość ludzi już w jakiś sposób narzekało, bo wymagają od nich zbyt dużej ilości czasu przy jednoczesnym braku gwarancji stabilności czy pewnego zwrotu inwestycji.

Należy pamiętać podczas wyboru produktu, że te masowe są albo drogie, albo nie są korzystne, albo są bardzo konserwatywnie inwestowane, w wyniku czego nie ma z tego dużych zysków. Trzeba być doedukowanym, dobrze znać konkretny produkt, żeby umieć później w niego inwestować – mówimy o zabezpieczeniu emerytalnym na dłuższy okres i odpowiednią kwotę. Przede wszystkim chodzi o to, żeby to był system, który jest zarządzany w pełni za Ciebie, bo Ty nie masz i nie musisz mieć na to czasu. Musisz mieć też świadomość, że nawet jeśli zaczynasz się w tej kwestii edukować, dobrze jest mieć doradcę, który ma co najmniej 10-15 lat doświadczenia więcej niż masz Ty. To on powinien Ci powiedzieć w co najlepiej inwestować i skorelować polecany Ci fundusz inwestycyjny z Twoimi oczekiwaniami i możliwościami.

Większość ludzi chciałaby najpierw ogrzać się przy kominku, a dopiero później napalić

Tak się nie da. Z tego powodu również prowadzę Klub Bogatego Rentiera, gdzie 2 razy w roku spotykamy się i edukujemy finansowo – aby pomagać innym rozwijać się dalej w temacie finansów i inwestowania. Posiadanie produktu długoterminowego nie powinno polegać na biernym czekaniu na efekty. Trzeba interesować się i śledzić wyniki, aby odpowiednio reagować i umieć podejmować racjonalne decyzje. Wówczas odpowiednio wcześnie poczynione działania i dobrze prowadzone inwestowanie pozwolą Ci na zapewnienie sobie bezpiecznej emerytury.

Kilka słów o mnie: Strategię inwestowania poznałem w Niemczech i Holandii. Już od ponad 30 lat edukuję i doradzam finansowo, a od 2011 r. prowadzę działania w Polsce, regularnie organizując spotkania.

W moim szkoleniu „Zostań rentierem ze stabilnym dochodem!” zorganizowanym w 2021 wzięło udział ponad 10.000 osób. Podczas szkoleń daję wiedzę i konkretne rozwiązania, które można natychmiast zastosować i ruszyć do przodu.

Stworzyłem Klub Bogatego Rentiera. W jego ramach, bezpłatnie, dwa razy w roku, na całodziennym spotkaniu mentoruję i wspieram w dojściu do celu tych, którzy korzystają z poleconych rozwiązań. Dzielę się wiedzą i doświadczeniem z osobami, które podjęły decyzje, o mądrym i skutecznym poszerzaniu swojego kapitału, przynoszącego regularne pasywne zyski przez lata. Dzięki Klubowi edukuję ich dalej, aby dotarli do założonego CELU.

Dodaj komentarz