ochrona ziemi
0

Czy godzina dla Ziemi wystarczy?

Już w najbliższy weekend po raz 14. odbędzie się globalna akcja „Godzina dla Ziemi”. W sobotę, 27 marca o godz. 20.30 na całym świecie miliony ludzi i instytucji zgaszą na godzinę światło, aby pokazać, że przyszłość planety nie jest im obojętna. „Godzina dla Ziemi” jest niezwykle widowiskową i skłaniającą do refleksji akcją, jednak mało kto wie, że w dosłownym wymiarze ma tak naprawdę nieznaczny wpływ na ochronę środowiska.

Pomysł wydaje się genialny w swojej prostocie – zgaszona żarówka nie konsumuje prądu, a mniejsze zapotrzebowanie na energię to mniej spalonego węgla i wyemitowanego przy tej okazji CO2 do atmosfery. Ten tok rozumowania jest jak najbardziej słuszny, jednak haczyk tkwi w sposobie działania systemu elektroenergetycznego, który w Polsce oparty jest na węglu. Podczas „Godziny dla Ziemi” dochodzi do gwałtownego i masowego spadku zapotrzebowania na prąd, a produkujących go bloków energetycznych w konwencjonalnych elektrowniach nie da się szybko wyłączyć.

– Nagłe zmiany w zużyciu energii powodują jedynie obniżanie sprawności sieci, a nie oszczędność. Blok w elektrowni jest najbardziej „ekologiczny”, gdy działa stabilnie i produkuje dokładnie tyle energii, ile w danej chwili jest potrzebne. Dlatego, troszcząc się środowisko, powinniśmy stopniowo i systematycznie obniżać zapotrzebowanie na prąd z elektrowni węglowych, zastępując go odnawialnymi źródłami energii – mówi Przemysław Matuszewski, Audytor ds. Instalacji Fotowoltaicznych w Zone Energy.

Symboliczny gest nie wystarczy

Akcja z inicjatywy WWF odbyła się po raz pierwszy w 2007 roku w Sydney, skąd bardzo szybko rozeszła się na cały świat, zyskując dużą popularność. Obecnie w wydarzeniu bierze udział aż 187 państw. Dzięki swojej prostej i efektownej formie dociera ze swoim przekazem do milionów ludzi. Należy jednak podkreślić, że celem akcji jest informowanie i edukowanie społeczeństwa – zwrócenie uwagi na problem, a nie dosłowne oszczędzanie energii.

W celu faktycznego zmniejszenia emisji CO2 potrzebne są szerokie i długofalowe działania. Ze względu na zobowiązania wobec Unii Europejskiej wynikające z polityki klimatycznej, wszyscy dostawcy prądu stopniowo zwiększają udział OZE w miksie energetycznym, tym samym odchodząc od węgla. My jako odbiorcy również możemy dołożyć do tego swoją przysłowiową cegiełkę, obniżając zużycie energii elektrycznej na co dzień. Wiele drobnych gestów, takich jak wymiana żarówek na energooszczędne, wyłączanie z gniazdka sprzętów RTV (nie pozostawianie ich w trybie stand by) czy wybieranie sprzętów AGD wysokiej klasy energetycznej (najlepiej A+++) pozwala ograniczyć pobór prądu.

Jeśli mamy do tego warunki, warto pomyśleć też o panelach fotowoltaicznych. Taką „prywatną elektrownią” coraz częściej interesują się właściciele domów jednorodzinnych, przedsiębiorcy, rolnicy, a także spółdzielnie mieszkaniowe, ponieważ poza troską o środowisko, niesie ona ze sobą znaczną oszczędność finansową.

Fotowoltaika – korzyść nie tylko dla planety

Dla lepszego zobrazowania tematu, posłużmy się przykładem czteroosobowej rodziny, mieszkającej w domu o powierzchni 150 m2. Takie gospodarstwo domowe potrzebuje średnio 3 500 kWh energii elektrycznej rocznie. Pobierając ją wyłącznie z sieci, „emituje” w tym czasie do atmosfery ponad 2,5 tony dwutlenku węgla (1kWh = 719 g CO2)[1]. Gdyby zaś zdecydowała się na instalację fotowoltaiczną o mocy 4,95 kWp (11 paneli po 450 W każdy), w ujęciu rocznym w całości pokryłaby swoje zapotrzebowanie na prąd zeroemisyjną energią. Nawet jeśli w okresach mniejszego nasłonecznienia czerpałaby część energii od dostawcy, w pozostałym czasie zrekompensuje to, oddając zieloną energię do sieci.

Dodatkowo, inwestycja ta będzie miała pozytywne przełożenie na budżet domowy.

– Posiadanie wysokiej jakości i wydajności fotowoltaiki o mocy 4,95 kWp oznacza dla tej rodziny rachunki za prąd rzędu 18 zł brutto miesięcznie z tytułu opłaty handlowej oraz świadczenia usług dystrybucji. Za pobranie takiej ilości prądu z sieci musiałaby natomiast zapłacić około 2 400 zł w skali roku. Przy założeniu, że energia będzie drożała o przynajmniej 2% rocznie, przez 30 lat na sam prąd wydałaby minimum 115 200 zł. Wiedząc, że instalacja PV kosztuje około 30 000 zł, oszczędność na energii elektrycznej przez 30 lat jej działania to 85 200 zł (115 200 zł – 30 000 zł) – wylicza Przemysław Matuszewski, Zone Energy. – Jeśli dodamy do tego dostępne odliczenia i ulgi z programów „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” lub ulgę podatkową, zaoszczędzona kwota będzie jeszcze wyższa – podsumowuje.

„Godzina dla Ziemi” to wspaniała akcja, w której warto wziąć udział, aby przyczynić się do wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa. Pamiętajmy jednak, że o ochronie środowiska należy myśleć na co dzień, nie tylko przez jedną godzinę raz w roku

Dodaj komentarz