0

Dlaczego bank może odmówić kredytu hipotecznego dla firm?

Pomysł na inwestycję, wniosek do banku, a następnie cisza, albo co gorsza szybka decyzja odmowna. Co poszło nie tak? Przedsiębiorcy w większości przypadków mogą wyeliminować wcześniej potencjalne powody, dla których bank może odmówić kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny może być najlepszym sposobem na sfinansowanie rozwoju działalności, szczególnie jeśli w planach jest zakup działki pod inwestycję czy budowa lokalu. Jednak banki są ostrożne przy udzielaniu tego typu zobowiązań. Powodem jest brak stabilności finansowej wielu firm, które uzyskują dochody nieregularnie i od niedawna. Trudno się dziwić, że bank chętniej pożycza pieniądze osobie, która od lat pracuje na umowę o pracę, niż przedsiębiorcy – nawet, jeśli zarabia ona znacznie mniej, niż wynoszą obroty firmy.

Okres przygotowawczy

Dlatego przed złożeniem wniosku warto zadbać o stabilne przychody na przestrzeni co najmniej pół roku. W tym czasie również wydatki powinny być umiarkowane i pozostawiać margines, który pozwalałby na spłatę zaciągniętych zobowiązań. Zyskiwanie wiarygodności w oczach banku oznacza konieczność uregulowania wszystkich długów. Nie tylko tych firmowych, ale też… prywatnych.

Bank może mieć wgląd w osobistą sytuację finansową właściciela firmy. Jeśli ma on duże zadłużenie, lub co gorsza nie spłaca go regularnie, raczej nie ma co liczyć na kredyt hipoteczny na firmę. Wniosek? Jeszcze na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku, warto spłacić długi lub przynajmniej zacząć regulować je w terminie. To samo dotyczy długów firmowych w ZUS, US, ale też opłat za media czy zobowiązań wobec kontrahentów, które mogłyby zaowocować wpisem do KRS.

Stabilne wpływy

Choć szybki zastrzyk gotówki może być niezbędny do rozwoju świeżo założonej firmy, banki niechętnie udzielają pożyczek osobom dopiero startującym w danej branży. Do otrzymania kredytu hipotecznego zwykle minimum to pół roku, a dla nowych klientów czy osób prowadzących działalność po raz pierwszy, może być to nawet rok. Czas liczy się tu nawet bardziej, niż wysokość wpływów.

Przykładowo firma, która funkcjonuje od pół roku i przez ostatnie 2-3 miesiące miała bardzo duże wpływy, jest zwykle traktowana bardziej podejrzliwie od firmy, która funkcjonuje od roku i nie ma tak spektakularnych przychodów, za to może pochwalić się stabilną wysokością wpływów na kontach. Dlatego warto nie tylko zadbać o zauważalne zyski na kilka miesięcy przed złożeniem wniosku, ale też udowodnić, że firma działa w sposób zrównoważony w dłuższym okresie. Więcej porad na temat zdolności kredytowej przedsiębiorców można znaleźć w poradniku Kredyt hipoteczny dla przedsiębiorców.

Uwaga ba księgowość

Do złożenia wniosku o kredyt hipoteczny warto przygotowywać się nawet na rok wcześniej z jeszcze jednego powodu. Sposób rozliczania podatków, a także korzystanie z optymalizacji podatkowej, mogą mieć wpływ na zdolność kredytową. Dlatego jeszcze przed składaniem wniosku kredytowego warto dobrze przemyśleć swoją sytuację podatkową i przedyskutować ją z księgową i specjalistą od bankowości. Niektóre banki wliczają w dochód np. dochody uzyskane z remanentu czy amortyzacji środków trwałych, jednak inne nie wezmą tego pod uwagę. Aby przygotowania nie poszły na marne, warto dostosować te kwestie do banku, w którym będziemy ubiegać się o kredyt.

Dodaj komentarz