Opłaty za energię elektryczną to koszty, których nie da się uniknąć ani w domu, ani w firmie. Można je jednak obniżyć i to nawet o połowę. Oczywiście, efekty oszczędzania prądu będą zależeć od zaangażowania i determinacji, ale ten wysiłek na pewno opłaca się podjąć. Wiele prostych i niedrogich sposobów na niższe koszty energii wymaga jedynie niewielkich zmian codziennych nawyków.
Na wysokość rachunków za prąd wpływ ma kilka czynników, takich jak: ilość pobieranej energii, region zamieszkania, taryfa, cena energii elektrycznej u danego sprzedawcy czy wreszcie posiadanie energooszczędnego sprzętu RTV/AGD. Co ważne, aby obniżyć rachunki za prąd, część z nich można zmodyfikować bez dużych wydatków na inwestycje.
- Zmiana dostawcy energii elektrycznej
Oszczędzanie na prądzie warto zacząć od zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Tym sposobem można zyskać tańszy prąd dla firm i oszczędności w budżecie domowym sięgające kilkudziesięciu złotych rocznie. Choć ta możliwość istnieje już od 1 lipca 2007 roku, zaczyna być popularna dopiero od niedawna. W ostatnich latach liczba ofert dostawy prądu zwiększyła się z kilkunastu do kilkudziesięciu, a dostawcy energii elektrycznej robią wszystko, by przyciągnąć klienta jak najbardziej atrakcyjnymi warunkami.
Zmiany sprzedawcy można dokonać bezpłatnie, wystarczy wybrać dostawcę i podpisać z nim umowę. Wcześniej warto jednak sprawdzić, czy po zmianie skutkiem rzeczywiście będzie tani prąd. Może zamiast zmieniać sprzedawcę, lepiej będzie wybrać inną taryfę u tego samego operatora?
Na to warto zwrócić uwagę, sprawdzając oferty dostawców energii elektrycznej
Opłata handlowa – niska cena energii elektrycznej i wysoka opłata handlowa (za licznik, punkt poboru) może skutkować tym, że koszty energii wcale nie będą niższe niż dotychczas.
Umowę warto przeanalizować bardzo dokładnie, w ten sposób dowiemy się czy nie zawiera ukrytych opłat, kar za jej wcześniejsze wypowiedzenie, jaki jest okres jej obowiązywania i czy wiąże się z dodatkowymi produktami, np. ubezpieczeniem.
- Energooszczędny sprzęt
W domu i firmie ze urządzeń RTV i AGD korzysta się w niemal każdym pomieszczeniu. Mówi się, że pochłaniają one nawet 80 proc. zużycia energii elektrycznej, dlatego nie bez znaczenia jest klasa energetyczna używanego sprzętu. Warto mieć świadomość, że koszty prądu potrzebnego do działania starej lodówki zwykle wynoszą kilkaset złotych rocznie. Chociaż wymiana urządzeń na nowoczesny energooszczędny sprzęt o klasie energetycznej A+++ to pewien wydatek, w dłużej perspektywie ta inwestycja się opłaca. Przy ich zakupie, oprócz klasy energetycznej, powinno się zwracać uwagę na ich wielkość. Dla przykładu, w zbyt dużej lodówce prąd będzie marnowany na ochładzanie pustej przestrzeni.
Mówiąc o sprzętach RTV/AGD, trzeba również wspomnieć o grzechu wielu gospodarstw domowych – pozostawianiu urządzeń elektrycznych w trybie czuwania. Stand by lub tryb uśpienia to bardzo wygodne rozwiązanie jednak według różnych szacunków, „czuwanie” wszystkich sprzętów domowych średnio kosztuje 100 zł rocznie.
- Proste czynności
Rachunki za prąd można obniżyć bez stosowania spektakularnych metod. Efekty przynoszą także drobne czynności, oczywiście pod warunkiem, że są stosowane na co dzień. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie wymagają dużych wydatków na inwestycje i można do nich zaangażować także młodszych domowników. Oto niektóre z nich.
- Gotując wodę w czajniku elektrycznym warto wlewać jej najmniejszą dopuszczalną ilość zaznaczoną na podziałce.
- Piekarnik elektryczny można wyłączać na kilka minut przed planowanym końcem pieczenia, wykorzystując ciepło znajdujące się w środku.
- Najlepiej, gdy temperatura w lodówce wynosi ok. 5 do 7 stopni Celsjusza, a w zamrażarce ok. –18 stopni, ustawianie niższej temperatury bez konkretnej przyczyny generuje zbędne zużycie prądu.
- Spirale znajdujące się z tyłu lodówki należy czyścić regularnie z kurzu, w ten sposób można zaoszczędzić ok. 30 proc. energii.
- Jeśli nie jest to konieczne, nie trzeba ustawiać pralki na pranie wstępne.
- Nawyk wyłączania listwy zasilającej do sprzętu RTV i AGD, pomoże uniknąć przedłużającego się podtrzymywania trybu czuwania.
Oszczędzanie energii elektrycznej w domu to stosunkowo łatwe zadanie, oczywiście, jeśli podejdzie się do niego na poważnie. Nieco trudniej może być w firmie, gdzie skuteczność sposobów na niższe rachunki w dużej mierze zależy od postawy pracowników.
Co można zrobić, aby obniżanie kosztów prądu w miejscu pracy przyniosło wymierne rezultaty?
- Najpierw warto przeanalizować zużycie energii w firmie – np. zwrócić uwagę na to, czy urządzenie nie pozostają w trybie czuwania na noc, czy stosowane są energooszczędne źródła oświetlenia.
- Kolejnym krokiem jest opracowanie planu oszczędzania, z którym zostaną zapoznani wszyscy pracownicy. Powinien on zawierać konkretne strategie na obniżenie rachunków za prąd.
- W mniejszych przedsiębiorstwach wdrażanie i monitorowanie planu oszczędzania można przeprowadzić samodzielnie, w większych do tego zadania powinien być wyznaczony pracownik.
Niewątpliwie, wprowadzanie w czyn wszystkich powyższych rozwiązań wymaga czasu i uwagi, ale na pewno warto podjąć przynajmniej niektóre działania na rzecz obniżenia rachunków za prąd. Skorzysta na tym nie tylko domowy lub firmowy budżet, ale także środowisko naturalne i każdy, kto zdecyduje się przenieść mądre nawyki oszczędzania energii w miejscu pracy do własnego domu.