0

Zdolność kredytowa – co należy o niej wiedzieć

Masz zamiar wnioskować o kredyt lub pożyczkę? Jednym z głównych czynników, które będą odgrywały kluczową rolę w rozpatrzeniu wniosku o posiłki finansowe jest zdolność kredytowa. Czym jest zdolność kredytowa i w jaki sposób można aktywnie wpływać na swoją wiarygodność w oczach pożyczkodawcy?

Czym jest zdolność kredytowa
Najprościej mówiąc jest to zdolność do uregulowanie długu, którą określa się na podstawie wcześniejszych spłat pożyczek i kredytów. Instytucja, do której zwracamy się z prośbą o pożyczkę sprawdza historię regulowania wszelkich zobowiązań finansowych, w tym także rachunków, które są gromadzone w BIK – Biurze Informacji Kredytowej. W tym miejscu zgromadzone są wszystkie dane na temat tego, jak spłacaliśmy nasze długi, a więc zarówno spłaty terminowe, jak i opóźnione. Jak łatwo się domyślić, negatywne informacje w BIK obniżają zdolność kredytową, a tym samym zwiększają ryzyko, że nie otrzymamy kwoty, o jaką wnioskujemy. Dane o długach są usuwane z BIK po spłaceniu należności, dlatego jeśli na koncie mamy już jakieś długi, uzyskanie kolejnej pożyczki lub kredytu może zakończyć się fiaskiem.

W jaki sposób można poprawić zdolność kredytową?

Podstawowym sposobem jest oczywiście terminowa spłata wszelkich zobowiązań. Będzie to o wiele prostsze np. wtedy, gdy będziemy wybierać niskie, rozłożone w dłuższym czasie raty. Ważną kwestią w tym temacie jest także regularne spłacanie nawet najmniejszych rachunków. Czasem zdarza się, że z różnych powodów odkładamy spłatę rachunku, zwłaszcza na niewielką kwotę, a potem o nim zapominamy. Niespłacenie nawet małej kwoty psuje historię kredytową, dlatego jeśli zależy nam na dobrym wizerunku przed pożyczkodawcą, warto robić to terminowo.

Dodaj komentarz