Czy zawód mechanika w Polsce jest opłacalny? Gdzie szukać pracy po ukończeniu szkoły o profilu samochodowym i jak założyć własny biznes związany z naprawą pojazdów? Wszystkie odpowiedzi i znajdziecie w tym tekście.
Praca z przyszłością?
Chyba nie będzie przesadą stwierdzenie, że większość mężczyzn lubi pojazdy lub interesowało się nimi w przeszłości. Nierzadko pasjonaci i osoby z techniczną smykałką decydują się przełożyć swoją pasję na zawodową sferę życia i wybierają zawód mechanika samochodowego. Czy jest to zawód z przyszłością? Wystarczy rzut oka na statystki w Polsce, aby na to pytanie odpowiedzieć zdecydowane „tak”. W naszym kraju z roku na rok przybywa aut osobowych. Według ostatnich danych w Polsce jest zarejestrowanych grubo ponad 20 mln aut, co czyni nas jednym z najbardziej zmotoryzowanych państw w Europie. Jednocześnie samochody Polaków odznaczają się stosunkowo wysokim wiekiem – mają średnio 17 lat. Oznacza to, że pojazdy dość często muszą trafiać w ręce fachowców, choćby z powodu zużycia części, a mechanicy samochodowi w Polsce nie mogą narzekać na brak pracy. Można zatem z całą pewnością stwierdzić, że naprawa samochodów w naszych warunkach to intratny biznes.
Zawód mechanik – jak go zdobyć?
Konserwacja, naprawa i ocenianie stanu technicznego pojazdu wymaga nie tylko zmysłu technicznego oraz zainteresowania motoryzacją, ale także fachowej wiedzy, którą można nabyć w szkole zawodowej lub technikum o profilu samochodowym. Warto pamiętać, że obecnie samochody są wyposażane w coraz bardziej nowoczesne i zaawansowane technologiczne systemy, a współczesny mechanik musi znać się nie tylko na obróbce ręcznej, ale także obsłudze urządzeń diagnostycznych, komputerów i wyspecjalizowanych narzędzi. Nie można także zapomnieć o cechach, jakimi powinien się odznaczać dobry mechanik. Cierpliwość, dokładność, umiejętność skupienia uwagi i koncentracji, logiczne myślenie, a także sprawność manualna i odpowiedni stan zdrowia są niezbędne, aby móc cieszyć się mianem solidnego fachowca.
Specjalizacja – ważna dla współczesnego mechanika
Z wyborem zawodu mechanika wiąże się jeszcze jedna kwestia – zdobycie specjalizacji. W dzisiejszych czasach ogólna wiedza na temat budowy i funkcjonowania samochodu to za mało. Specyfika nowo powstających aut wymaga od mechaników wyspecjalizowania w rodzaju pojazdu, samochodach z określonych państw, marek lub dziedzin, coraz częściej poszukiwani są np. mechanicy znający się na elektronice.
Zarobki mechanika – co opłaca się najbardziej
Praca mechanika może być przykładem realizacji filozofii „rób to, co kochasz”, ale nie bez znaczenia są przecież zarobki. Jak w innych zawodach są one uzależnione od doświadczenia, miejsca pracy, zajmowanego stanowiska. Najniższa pensja mechanika powinna wynosić powyżej 2200 zł plus premia, jednak znacznie częściej dobry fachowiec na etacie zarabia ok. 3000 zł. Na większe zarobki można liczyć otwierając własny warsztat. Utworzenie własnego biznesu w tej branży to wydatek rzędu co najmniej kilkudziesięciu złotych, jednak taka inwestycja z czasem pozwoli zarobić miesięcznie średnio kilkanaście złotych.
Co jest potrzebne do założenia własnego warsztatu samochodowego?
Założenie działalności, tak jak w każdym innym przypadku jest wpis do CEIDG. Aby otworzyć warsztat nie trzeba żadnych dodatkowych licencji, ani zezwoleń. Podstawa do rozpoczęcia pracy to oczywiście lokal spełniający wymagania techniczne, zgodne z przepisami BHP (wentylacja, odpowiednie oświetlenie, posadzki) oraz urządzenia do wyposażenia warsztatu: podnośniki oraz narzędzia i urządzenia potrzebne do prac wchodzących w zakres prowadzonej działalności. Konieczne jest także uzyskanie certyfikatów do korzystania z maszyn i urządzeń. Często warsztaty mechaników są zlokalizowane w pobliżu budynków mieszkalnych. Budynek musi być jednak dostosowany do wymogów prowadzonej działalności, a niekiedy wybudowany od podstaw. To oczywiście wymaga zdobycia pozwolenia na budowę oraz decyzji o zgodzie na eksploatację w budynku niektórych urządzeń (źródło: www.binzes.gov.pl).
Praca dla mechanika – nie tylko w warsztacie
Na koniec warto wymienić inne miejsca, w których mechanik może szukać zatrudnienia, a tych nie brakuje. Alternatywą dla własnej działalności lub pracy w prywatnym, niezależnym warsztacie może być praca w serwisie danej marki, co jest doskonałą okazją do zdobycia ścisłej specjalizacji. Z kolei praca w stacji kontroli pojazdów to szansa na zdobycie szerokich i solidnych kompetencji. Inne miejsca pracy dla mechaników samochodowych to także fabryki, firmy przewozowe, transportowe.
Zawód mechanik – poszukiwany za granicą
Wolne miejsca pracy dla mechaników czekają także za granicą, zarówno w niezależnych warsztatach, jak i autoryzowanych serwisach, fabrykach i usługach transportowych i logistycznych. W tym przypadku ważne jest jednak spełnienie jeszcze jednego warunku – znajomość języka obcego przynajmniej w stopniu komunikatywnym wraz ze specjalistycznym słownictwem, dotyczącym budowy pojazdu. Dla pracodawców za granicą istotne jest równeż minimum kilkuletnie, udokumentowane doświadczenie oraz znajomość zagadnień, takich jak hydraulika czy obsługa urządzeń diagnostycznych. Choć te wymagania mogą wydawać się dość wysokie dla początkującego mechanika, warto dołożyć starań, aby je spełnić, jeśli chce się spróbować swoich sił na zachodnioeuropejskim rynku pracy. Dla przykładu, zarobki mechaników po nauce zawodu w Niemczech są co najmniej 4 razy wyższe niż w Polsce.